Most gen. Stefana Grota-Roweckiego

Położenie

Dzielnice
Bielany Targówek
Osiedla
Marymont-Ruda

Informacje

Dodaj treść

Stefan Rowecki ps. Grot (1895-1944) - generał Wojska Polskiego, główny komendant AK. Urodził się i uczył w Piotrkowie Trybunalskim, na studia przeniósł się do Warszawy. W 1914 roku ukończył kurs oficerski w Nowym Sączu, po czym wstąpił do Legionów Polskich J. Piłsudskiego. Walczył w nich podczas I wojny światowej. W 1918 awansował na porucznika. Tuz przed II wojną światową objął dowództwo nad powstałą właśnie Warszawską Brygadą Pancerno-Motorową. Prowadzony przez niego oddział poniósł klęskę w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim podczas kampanii wrześniowej. W 1940 roku został głównym komendantem ZWZ i dowódcą krajowych sił zbrojnych. Z jego polecenia utworzono specjalną komórkę N, zajmującą się dywersją i wojna propagandowa przeciwko okupantowi. Jako komendant główny Armii Krajowej dowodził większością akcji konspiracyjnych. Pełnił też funkcję Delegata Ministra Obrony Narodowej w Kraju, stając się osobą nr 1 na liście najbardziej poszukiwanych przez Gestapo. Schwytany przez Niemców w czerwcu 1943 i przewieziony do Berlina, gdzie odmówił współpracy z Rzeszą. Osadzony w obozie Sachsenhausen i zamordowany z rozkazu Himmlera prawdopodobnie 2 sierpnia 1944 roku. Jego miejsca pochówku nie ustalono. 

Upamiętnienia:
al. Ujazdowskie u zbiegu z ul. Chopina - pomnik. Wykonany przez Zbigniewa Mikielewicza i Przemysława Dudziuka, odsłonięty w 2005.

Ciekawostki

Powstał w 1981. Ma 645 m, jednak nigdy nie został ukończony w całości, gdyż część estakad stanowiły jedynie słupy, które stały niszczejąc prawie 30 lat. W 2006 rozpoczęto modernizację mostu. Najpierw zdjęto starą nawierzchnię i postawiono kratownicowy most Syreny.
Stan obecny:
Data nadania nazwy: 1981.11.09

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

KomentarzeKomentarze (0)