Żuromińska

Położenie

Dzielnice
Targówek
Osiedla
Bródno

Informacje

Dodaj treść

Żuromin - miasto gminne w woj. mazowieckim, położone na Równinie Raciąskiej. Prawa miejskie otrzymało w 1767 roku z rąk króla Stanisława Augusta Poniatowskiego a jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od polany, na której odpoczywali myśliwi polujący bądź na żerujące tu zwierzęta futerkowe, bądź też na bobry mające tu swoje żeremie. Być może założycielem znajdującej się tu osady był jeden z nich noszący imię Żyrosław.

Ciekawostki

Stan obecny:
Nr 2: Kościół pw. św. siostry Faustyny. Powstał w miejscu „cudu na boisku osiedlowym, na którym rozgrywano osiedlowe zawody w piłkę nożną. W latach 80 komuś ukazała się Matka Boska między drzewami, postawiono tam kapliczkę, aż w końcu w 2007 (?) wystawiono kościół. Najpierw msze odbywały się w baraku obok, teraz mieści się tam tylko kaplica i kancelaria.
Nr 4: XLVI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Czarnieckiego. Szkoła powstała w 1960 jako tzw. jedenastolatka w Henrykowie, niedługo potem otrzymała swojego patrona a w 1973 przeniesiono ją jako liceum na ul. Toruńską 23. W obecnym budynku znalazła się cztery lata późnej. W latach 1960-72 dyrektorem był Włodzimierz Rydzewski, w 1972-1994 Stanisław Pyrek, który po wylewie oddał władanie w ręce Jolanty Śliwińskiej. Od 2005 dyrektorem jest Marek Nocuła. Szkoła uczestniczyła w budowie pomnika hetmana Czarnieckiego w Czarncy, dziś jest "Szkołą Partnerską Republiki Federalnej Niemiec".
Bloki osiedla Bródno. Powstały w 1964-1983 wg proj. Jerzego Stanisławskiego, Janiny i Tadeusza Szuleckich. Po rozstrzygniętym w 1961 konkursie na osiedle na 60.000 osób, trzeba było wysiedlić z 371  hektarów 7500 osób i uzbroić cały teren. Powstało tu ok. 200 bloków, w których zamieszkało ok. 80.000 osób.
Data nadania nazwy:

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

KomentarzeKomentarze (0)