Zbyszka Cybulskiego

Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Sielce

Informacje

Dodaj treść

Zbigniew Hubert Cybulski (1927-1967) - aktor. Kresowiak - urodził się w Kniażach pod Stanisławowem, wychowywał na Pokuciu zaś gimnazjum ukończył w Dzierżoniowie. Później znalazł się w Krakowie. Początkowo rozpoczął studia na Wydziale Konsularnym Akademii Handlowej, jednak po dwóch latach przeniósł się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Ukończył ją w 1953 roku i wyjechał do Gdańska, gdzie wraz z kolegami ze studiów założył teatrzyk Bim-Bom i objął w nim funkcję kierownika artystycznego. Jeszcze w tym samym roku zadebiutował w miejscowym Teatrze Wybrzeże. Rok później wystąpił w filmie "Kariera" w reż J. Koechera, rozpoczynając tym epizodem swoją karierę filmową. W 1960 roku związał się ze scenami stołecznymi - Kabaretem Wagabunda i Teatrem Ateneum. W swym dorobku miał 35 ról filmowych (te najsłynniejsze to Maciek Chełmicki w "Popiele i diamencie", Wiktor Rawicz w "Jak być kochaną" czy Staszek w "Giuseppe w Warszawie"), 6 ról w Teatrze Telewizji i kilkanaście ról teatralnych. Zginął na dworcu Wrocław Główny, wskakując do odjeżdżającego pociągu.

Spoczywa:
Cmentarz katolicki przy ul. Sienkiewicza w Katowicach.

Ciekawostki

Stan obecny:

Pałac Sielecki. Powstał w 1821 jako letnia rezydencja księcia Konstantego. Przyjeżdżał tu z żoną Joanną Grudzińską. Po wojnie budynek zajęła WFDiF, za rządów której mocno podupadł. W 1997-9 pałac wyremontowano wg proj. Ryszarda Girtlera. Do dziś pozostało wiele drzew parkowych.

Villa Monaco. Luksusowy apartamentowiec z pocz. XXI w., jeden z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych w Warszawie. Mieszkania kupili tu Jose Carreras, Dominika Lubomirska (córka Kulczyka), dyrektor WFDiF Włodzimierz Niderhaus, Sandra Walter, tenor Ryszard Karczykowski i wielu innych. Dla mieszkańców jest tu basen, sauna, fitness centre. W każdym mieszkaniu są balustrady balkonowe sprowadzane z Nicei. W budynku kręcono serial ‘Bulionerzy

Data nadania nazwy: 1998.05.25. Nazwa tej ulicy nadana została nie bez powodu - przylega ona bowiem do terenu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

KomentarzeKomentarze (0)