Położenie

Dzielnice
Praga Południe
Osiedla
Olszynka Grochowska

Informacje

Dodaj treść

Witolin - nazwa dwóch wsi, które obecnie znajdują się w granicach Warszawy. Pierwsza była wsią szlachecką położoną niedaleko dzisiejszych Włoch i w 1528 roku liczyła ok. 50 ha (3 łany). Jej właścicielami byli wówczas Witkowscy, później zaś Opaccy i kanclerz wielki koronny Andrzej Leszczyński. Podczas potopu szwedzkiego w latach 1655-56 została doszczętnie zniszczona i nigdy nie odbudowana. Druga wieś o tej nazwie znajdowała się na prawym brzegu Wisły. Pierwotnie wraz z rozległymi terenami wchodziła w skład Grochowa i należała do tzw. dóbr skaryszewskich, które  14 V 1780 roku król Stanisław August Poniatowski zamienił na inne tereny z zarządzającą nimi kapitułą płocką a następnie odstąpił swojemu bratankowi Stanisławowi Poniatowskiemu, który 1 VII 1789 roku sprzedał je Feliksowi Szamborskiemu. W XIX w. właścicielem tych terenów był Łempicki. Do 1916 roku była to zwykła podmiejska osada wiejska. Przyłączony do miasta przeżył rozkwit - jego główna ulica, Kawcza, została wybrukowana i oświetlona, zaczęły powstawać liczne zakłady i warsztaty produkcyjne.

Ciekawostki

Stan obecny:
 Bloki osiedla Ostrobramska. Powstały w 1976-9 wg proj. Adama Stefanowskiego. Osiedle ma 45 hektarów i stoją na nim bloki 10-, 12- i 15-piętrowe dla 13.000 osób.

~Nr 43: Ferma Rolnicza Hechaluic Pionier. Działała przed II wojną światową. Dziś pozostały jedynie ruiny otaczającej jej niegdyś murów.
 Data nadania nazwy:

KomentarzeKomentarze (0)