Położenie

Dzielnice
Bielany
Osiedla
Wawrzyszew

Informacje

Dodaj treść

hrabia Lew Nikołajewicz Tołstoj (1828-1910)  rosyjski pisarz i myśliciel. Przyszedł na świat w rodowym majątku Jasna Polana położonym 12 km na południowy wschód od Tuły. Studiował prawo i orientalistykę na Uniwersytecie Kazańskim, od 1869 roku prowadził w rodzinnym majątku szkołę dla dzieci. Jako literat debiutował w 1852 roku pierwszym tomem autobiograficznej trylogii, zatytułowanym "Dzieciństwo" (kolejne to "Lata chłopięce" oraz "Młodość"). Wywarł ogromny wpływ na myśl etyczną XX w., był autorem najwybitniejszych dzieł literackich XIX w. - powieści „Wojna i pokój oraz „Anna Karenina. Prowadził typowo chłopski styl życia, miał swoisty system religijny i filozoficzny, wg którego żył i tworzył kolejne dzieła - opowiadania „Śmierć Iwana Ilicza, „Sonata Kreutzerowska, "Hadżi Murat" oraz powieść "Zmartwychwstanie". W swym dorobku miał również próby dramatyczne ("Ciemna potęga", "Żywy trup", "Płody edukacji"). Z czasem popadł w konflikt z rządem i Cerkwią, próbował też oddać cały swój majątek ubogim. Zmarł podczas ucieczki z domu, na maleńkiej stacji kolejowej Astapowo a przyczyną zgonu było zapalenie płuc.

Ciekawostki

Stan obecny:

Nr 2: Zespół Szkół nr 49. Gimnazjum nr 74. Szkoła powstała w 1988 na bazie SP 332, która wygasła w 2001,a w 2003 połączono G 74 i XL LO w jeden zespół szkół. LX Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Górskiego. Liceum powstało w 1982, jako szkoła eksperymentalna, co polega na wybraniu dwóch dowolnych przedmiotów wiodących po pierwszej klasie. Przedszkole nr 409.
Dwupniowa wierzba biała. Pomnik przyrody.
Bloki osiedla Wawrzyszew. Powstały w 1973-8 wg proj. Ryszarda Tomickiego. Projekt był następujący: między blokami pełno zieleni, ośrodki sportowe, środkiem osiedla płynie potok do stawów, nad którymi są wypożyczalnie sprzętu pływającego i kawiarnie... W związku z brakiem funduszy i możliwości powstały długie mrówkowce na 20.000 lokatorów, potok ujęto w podziemny kanał, ośrodki handlu powstały wiele lat później...

Data nadania nazwy: 1973.05.15

KomentarzeKomentarze (0)