Położenie

Dzielnice
Praga Południe
Osiedla
Gocławek

Informacje

Dodaj treść

Thomas Alva Edison (1847-1931) - wynalazca amerykański o kanadyjskich korzeniach. Pochodził z Milan w Ohio, był samoukiem - nigdy nie ukończył żadnej szkoły (wyrzucany za... zbytnią dociekliwość), najwięcej czasu spędzał w stworzonym przez siebie laboratorium. Pierwsze duże pieniądze zarobił na reklamie dystrybuowanej gazety, przesyłanej telegraficznie (samodzielnie prowadził telegraf na stacji kolejowej) podczas wojny secesyjnej. Karierę zawodową rozpoczął w 1868 roku w Bostonie, w Towarzystwie Telegraficznym "Western Union" a właściwie od działającego przy tej firmie "Klubu Wynalazców". 40 000 dolarów zarobił za urządzenie automatycznie drukujące aktualne kursy akcji. Wówczas to w Menlo Park w stanie New Jersey założył swoją słynną fabrykę wynalazków. Opatentował ich ponad 5000, z czego na swoje nazwisko ponad 1000. Te najsłynniejsze, to żarówka, fonograf, silnik prądu stałego, płyta gramofonowa, kamera filmowa rejestrująca oprócz obrazu również dźwięk, betoniarka, lodówka, dyktafon i... krzesło elektryczne. 4 IX 1882 roku w Nowym Jorku uruchomił pierwszą na świecie elektrownię. Od 1927 roku należał do Amerykańskiej Akademii Nauk, zmarł na atak mocznicy (przez wiele lat odżywiał się wyłącznie mlekiem i sokiem pomarańczowym) w West Orange, gdzie też został pochowany.

Ciekawostki

Powstała jako Droga Forteczna. Gdy przed wojną nazywano ulice Wawra, zaproponowano nazwać ulicę imieniem sołtysa i wójta Wawra, Emila Wolframa. Ten zaprotestował i powiedział, że lepszym patronem będzie Edison, co żarówkę wymyślił. A każdy wie, że w żarówce jest spiralka wolframowa.

Stan obecny:

róg ul. Minerskiej: kapliczka.

Data nadania nazwy: nazwa jest prawdopodobnie jeszcze przedwojenna. Zachowana podczas przyłączenia tych terenów do Warszawy 1951.05.15.

KomentarzeKomentarze (0)