Położenie

Dzielnice
Białołęka
Osiedla
Tarchomin Żerań

Informacje

Dodaj treść

Świdry (Tarchominek Świderski) - wzmiankowana już w XVI w. wieś szlachecka należąca do rodziny Świderskich, licząca wówczas ok. 9 ha. W połowie XVII w. zostały nadane kamedułom z Bielan, około 100 lat później odkupił je sekretarz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - K. Friese (Friesi). W 1827 roku w 12 domach mieszkało tam ok. 150 osób. W chwili uwłaszczenia po powstaniu styczniowym liczyła ok. 84 ha (151 mórg), na których znajdowało się 17 gospodarstw. Liczba mieszkańców systematycznie wzrastała i w 1904 roku liczyła blisko 400 osób. Tereny te zostały wówczas podzielone na Stare i Nowe. Administracyjnie przynależne do gminy Jabłonna tuż po wojnie (nie zostały zniszczone) miały trzykrotnie większą liczbę ludności. W 1951 roku wraz z Tarchominem i innymi okolicznymi wsiami zostały włączone w granice stolicy.

Ciekawostki

Stan obecny:
Bloki osiedla Tarchomin. Powstały od 1979 do końca lat 80 wg proj. Jerzego Androsiuka dla 30.000 osób.
Nr 37: Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła.
Nr 113: Osiedle Ustronie Wiślane. Inwestycja ASBUDu o charakterze kaskadowym. Zrealizowano tu funkcjonalne mieszkania w metrażach 32 - 99 m. kw. Powstały tu również lokale handlowo usługowe - przeznaczone na sklep i usługi dla mieszkańców osiedla. Pod budynkami znajduje się garaż z miejscami postojowymi dla mieszkańców oraz pomieszczenia gospodarcze - winda z poziomu garażu. Osiedle jest strzeżone.
Nr 135: Przedszkole Niepubliczne Smerf. Powstało w 2000. Obecnie jest to juz 6 placówek. Zakład proponuje jęz. Angielski, rytmikę, naukę gry na instrumentach, zajęcia sportowe.
~ FAELBET Żerań. Wytwórnia materiałów dla budownictwa uprzemysłowionego powstała w latach 50 XX w. na dalekich Świdrach. Z materiałów wyprodukowanych w fabryce powstały w samej Warszawie osiedla Bródno, Targówek, Ateńska, a także Trasa Łazienkowska, CZD. Produkowano tu tzw. ‘wielką płytę. Pod koniec lat 90 XX w. zakład zaprzestał produkcji, obecnie budynki niszczeją i są zdewastowane.
Data nadania nazwy: dzienna nie jest znana - prawdopodobnie już na przełomie XIX i XX w. 
 1981.01.05 jej fragmentowi bocznemu od nr 111 do skrzyżowania ul. Mehoffera z ul. Nowodworską nadano nazwę Płudowska. 2006.04.06 kolejny fragment, tym razem na odcinku od ul. Przaśnej do ul.Obrazkowej został dołączony do ul. Myśliborskiej, otrzymując takową nazwę.

Komentarze




Komentarze (0)