Położenie

Dzielnice
Praga Południe
Osiedla
Gocław

Informacje

Dodaj treść

św. Patryk wł. Sucat (ok.385/389-461) - biskup Irlandii, misjonarz, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Pochodził z Bannavem Taberniae na zachodnim wybrzeżu Brytanii. Jako szesnastolatek został porwany przez korsarzy i wywieziony do Irlandii. Przez sześć lat pracował jako pasterz, poznał również miejscową ludność i jej problemy. Kiedy udało mu się uciec do Galii, jako wotum dziękczynne za uratowanie życia wstąpił do szkoły misyjnej w Erinsi a później w Auxerre, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Usłyszał wówczas głos Boga nakazujący powrócić mu do Irlandii i tam szerzyć chrześcijaństwo. Stało się tak w 431 roku a w następnym został biskupem misyjnym. Dziełem jego życia była ewangelizacja większej części wyspy a także wprowadzenie zorganizowanej formy Kościoła i chrzest całego kraju pod koniec życia. Legendy opowiadają o wielu cudach, które miały dokonać się za jego wstawiennictwem - od uwolnienia od plagi węży, przez przywracanie wzroku po ożywianie zmarłych. Sam zmarł w Armagh, klasztorze, który założył w 444 roku. Pozostawił po sobie "Wyznania" oraz "List do Korotyka".
 
 Nazwa ulicy nadana została w związku ze znajdującą się w pobliżu Parafią rzymskokatolicką p.w. św. Patryka (ul. Rechniewskiego 14).

Ciekawostki

Przed wojną planowano na tym terenie zbudować lotnisko międzynarodowe, jednak strefa lotów została zbombardowana w 1939 przez Luftwaffe. Po wojnie lotnisko odbudowano jako sportowe, służące Aeroklubowi Warszawskiemu. W 1971 zapadła decyzja o budowie tu osiedla i w 1976 lotnisko przestało istnieć. 
 
 Stan obecny:
 
 Data nadania nazwy:
1997.12.15

KomentarzeKomentarze (0)