Położenie

Dzielnice
Wesoła
Osiedla
Stara Miłosna

Informacje

Dodaj treść

Antoni - imię męskie wywodzące się ze starożytnego Rzymu, odnoszące się do rodu znanych plebejuszy. Nosiło je kilkunastu świętych, m.in.
św. Antoni Mnich (ok. 250-356) - egipski pustelnik i Ojciec Pustyni, twórca dożywotniej kontemplacji i surowej ascezy jako nowego modelu męczeństwa.
św. Antoni Padewski wł. Ferdynand Bulonne (1195-1231) - włoski teolog, franciszkanin, prezbiter i doktor Kościoła. Przyszedł na świat w Lizbonie w bogatej rodzinie, ok. 1213 roku wstąpił do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna, w 1219 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Rok później wstąpił do zakonu franciszkanów i wówczas przyjął swoje imię. Był znakomitym kaznodzieją, jego kazania nazywane były "szkatułką Biblii". W 1227 roku został prowincjałem obszaru Emilia-Romania. Zmarł podczas jednej z licznych podróży duszpasterskich w klasztorze sióstr klarysek w Arcelli niedaleko Padwy a przyczyną śmierci była puchlina wodna. Kanonizowany niespełna rok po śmierci przez papieża Grzegorza IX jest patronem rzeczy zgubionych a także ubogich i podróżnych a jego atrybutem są serce, księga, lilia, ogień, chleb, osioł oraz ryba. 
św. Antoni z Weert (1522-1572) - holenderski franciszkanin, jeden z męczenników z Gorkum, kanonizowany w 1867 roku przez papieża Piusa IX.
św. Antoni Daniel (1601-1648) - francuski jezuita, misjonarz w Kanadzie, który został zamordowany przez Irokezów podczas jednej z plemiennych wojen. Kanonizowany w 1930 roku przez papieża Piusa XI.
św. Antoni od św. Anny Galvâo (1739-1822) - brazylijski franciszkanin, jako jeden z pierwszych mieszkańców tego kraju wyniesiony na ołtarze (w 2007 roku przez papieża Benedykta XVI).
św. Antoni Maria Claret (1807-1870) - hiszpański misjonarz, twórca Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny (klaretynów), kanonizowany w 1950 roku przez papieża Piusa XII.

Ciekawostki

Stan obecny:

Uliczka znajduje się na tyłach parafii rzymskokatolickiej Serca Jezusowego w Warszawie-Wesołej.
 Data nadania nazwy: 2011.02.10. Przed wojną ulica jego imienia łączyła ul. Opaczewską z Włochowską na wysokości dzisiejszego Parkingu Depozytowego.

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

KomentarzeKomentarze (0)