Położenie

Dzielnice
Wola
Osiedla
Czyste

Informacje

Dodaj treść

Skierniewice - miasto powiatowe w woj. łódzkim, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej.

Ciekawostki

Powstała pod koniec XIX w. na terenie sadów i ogrodów Czystego jako droga między posesjami Jana Przyborowskiego i Henrietty Kautschke. W 1889 wcielono ulicę do miasta. Przed I wojną mieściły się tu fabryki firanek Birkina i s-ki, tapet Franaszka, armatur i motorów Ursus i skład drewna Goldglasa, zakłady ślusarskie Szmalenberga, stolarnia Daabów, biuro inżynierów Marka i Jakuba Lichtensteinów, wytwórnia uszczelek Czyża i Stelmowskiego, montownia maszyn BEZET. W okresie międzywojennym położono na ulicy tory i puszczono tramwaj 5, później także 15 z Bielan. Podczas okupacji dojeżdżała tu 14 z Marymontu. Po wojnie została zniszczona i dziś stoi tu osiedle bloków.

Stan obecny:

Nr 7: Firma Bracia Bühler. Powstała w 1935, produkowała maszyny młyńskie i narzędzia transportowe. Przed wojna zatrudniała ok. 100 pracowników. Największą bolączką firmy był brak kanalizacji i złe brukowanie ulicy.

Nr 10a: Renaissance Tower. Powstał wg proj. Andrzeja Ryby, M. Procha i Tomasza Kazimierskiego dla amerykańskiej firmy Apollo-Rida. Dziś siedzibę ma tu Centertel.

Nr 12: Dom Szmalenberga. Powstał w 1926 dla Antoniego Szmalenberga.

róg Skierniewickiej i Wolskiej: działały tu Państwowe Zakłady Inżynieryjne, a potem Zakłady URSUS, przeniesione po wojnie pod Warszawę.

Bloki osiedla Skierniewicka. Powstały w poł. lat 70 XX w. wg proj. Lecha Wensława. 6 bloków 10-piętrowych.

Data nadania nazwy:

KomentarzeKomentarze (0)