Informacje

Dodaj treść

Przyczółek - skrajna podpora mostu lub wiaduktu; trójkątne zwieńczenie fasady lub ryzalitu budowli antycznej lub klasycystycznej; teren za przeszkodą wodną zdobyty przez nacierające wojska po jej sforsowaniu.

Ciekawostki

W latach 1891-1957 biegły tędy tory kolejki wilanowskiej o szer. 1000 mm. Kolej powstała z inicjatywy Jana Kellera i przy współudziale inż. Henryka Hussa i Wiktora Magnusa, właściciela Dolnego Mokotowa.

Stan obecny:
róg ul. Waflowej: kapliczka.
Nr 29: Kościół św. Elżbiety (drugi adres: Ptysiowa 3). Pierwszy drewniany kościół powstał tu w 1398 z fundacji Elżbiety Ciołkowej. Sama parafia powstała w 1410, ponieważ nie obejmowała jej parafia wilanowska. W 1675 wymurowano nową świątynię. Obecny kościół powstał w 1725 wg proj. Józefa Fontany z fundacji Elżbiety z Lubomirskich Sieniawskiej. Na początku XIX w. proboszczem tej parafii był Jan Paweł Woronicz. W 1889 dobudowano nawy boczne, przedłużono kruchty i przebudowano fasadę na dwuwieżową. W 1921 Józef Pius Dziekoński przebudował kościół, rozbudowując go od strony prezbiterium i przywracając dawną fasadę.
Wewnątrz mieści się tabernakulum z marmuru karraryjskiego, obrazy ołtarzowe dzieła Józefa Buchbindera, ambona i organy. Najcenniejszy jest zapewne cudowny obraz Matki Bożej Tęskniącej, zwanej Powsińską, z 1675 roku.Szczególną estymą cieszył się obraz w czasie okupacji hitlerowskiej. Odrestaurowany w 1975, odsłaniany jest tylko w czasie nielicznych świąt, na co dzień zakryty obrazem Trójcy Świętej. W 1988 prymas Józef Glemp udekorował obraz złotą koroną, poświęconą przez papieża Jana Pawła II.

Dzwonnica. Powstała w XVIII w.
róg ul. Przekornej: figura Matki Boskiej.
róg ul. Czekoladowej: krzyż przydrożny.
róg ul. Pałacowej: krzyż przydrożny.
róg ul. Karuzela: krzyż przydrożny.
Nr 294: Nowa Karczma. Powstała w 1850.
róg ul. Przedatki: krzyż przydrożny.

Pomnik króla Jana III Sobieskiego, Pierwszego Obywatela Wilanowa. Na pomnik ogłoszono ogólnopolski konkurs. Wpłynęło 29 prac, spośród których mogli wybierać również mieszkańcy gminy (głosowało 4233 osoby). Wygrał projekt Edwarda Jelińskiego, przedstawiający króla wraz z Marysieńką i dwoma wyżłami u stóp króla. Na cokole umieszczono herb Sobieskich i nazwiska darczyńców, dzięki którym zgromadzono fundusze na budowę pomnika. Miedź dała KGHM Polska Miedź. Pomnik odsłonięto 09.09.2001.
Buława. Jest to druga część pomnika Sobieskiego, wykonana przez Tadeusza Dębskiego. Ma 9 m wysokości. Pierwotnie miała mieć 72 metry, windy, restauracje i taras widokowy, ale na skutek protestów, pozostano przy skromnych 9 metrach. Przy jej odsłonięciu 15.09.2001 podsumowano go „trzepaczką do jaj czy „prawdziwie kobiecym pomnikiem

 

Data nadania nazwy: 1954.04.12.
Wcześniej nazywała się 17 Stycznia.

Komentarze



Komentarze (0)