Polskich Skrzydeł

Położenie

Dzielnice
Praga Południe
Osiedla
Gocław

Informacje

Dodaj treść

Polskie Skrzydła - oddziały lotnictwa Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Istniały trzy takie jednostki: 1 (131) Polskie Skrzydło Myśliwskie, sformowane III/IV 1941 w Northolt pod Londynem (w jego składzie znalazł się m.in. Dywizjon 303), którego dowódcami byli m.in. Marian Pisarek a później Stanisław Skalski; 2 Polskie Skrzydło Myśliwskie, sformowane w VIII 1941 w Exeter (hrabstwo Devon), którego dowódcami byli m.in. Wojciech Kołaczkowski i Stanisław Skalski; 3 Polskie Skrzydło Myśliwskie, sformowane na bazie 302 i 317 Dywizjonu Myśliwskiego na stacji RAF Parranporth w Kornwalii, dowodzone m.in. przez Waleriana Żaka i Wacława Króla.

Ciekawostki

Przed wojną planowano na tym terenie zbudować lotnisko międzynarodowe, jednak strefa lotów została zbombardowana w 1939 przez Luftwaffe. Po wojnie lotnisko odbudowano jako sportowe, służące Aeroklubowi Warszawskiemu. W 1971 zapadła decyzja o budowie tu osiedla i w 1976 lotnisko przestało istnieć. Ulica powstała pod koniec lat 70 na nowo planowanym osiedlu.

Stan obecny:
Bloki osiedla Gocław-Jantar. Powstały między 1977 a końcem lat 80 wg proj. Tadeusza Mrówczyńskiego. Na budowę osiedla rozpisano konkurs międzynarodowy, w którym brali udział architekci ze stolic państw socjalistycznych. Konkurs, rozstrzygany w 1972 w Kazimierzu, wygrały ekipy z Belgradu, Moskwy i Warszawy (Bogusław Chyliński, Jacek Jedynak, Andrzej Skopiński i Jerzy Skrzypczak). Opracowaniem osiedla na podstawie zwycięskich prac zajął się T. Mrówczyński. Na 225 hektarach lotniska zbudowano 4 części osiedla. W 1977 uzbrojono teren, a pierwsi lokatorzy wprowadzili się w 1979 na teren Orlika. Osiedle przeznaczone jest całościowo dla ok. 40.000 osób.

 

Data nadania nazwy: 1979.01.31

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

KomentarzeKomentarze (0)