Położenie

Dzielnice
Bielany
Osiedla
Marymont-Kaskada

Informacje

Dodaj treść

Mysłowice - powiatowe miasto w woj. śląskim, ważny ośrodek wydobycia węgla kamiennego położony nad nad Przemszą, na Wyżynie Śląskiej a także wieś w woj. zachodniopomorskim (powiat świdwiński, gmina Sławoborze).

Ciekawostki

W X i XI wieku istniała tu wieś Polkowo (Polikowo, Pólkowo), własność książąt mazowieckich. Na przełomie lat 30 i 40 wieku XVII Władysław IV podarował wieś Kamedułom z Bielan. Przez teren wsi przepływały 4 rzeczki (potoki): Bełcząca, Drna, Rudawa i Polkówka. Stały tu już tartaki, browary, cegielnie i młyny. W związku z epidemią w 1624 roku powstał tu dzięki Łukaszowi Drewnie szpital i przytułek św. Ducha. W czasie potopu szwedzkiego wieś spalono doszczętnie. Odbudowała się ona jako Kępa Potocka. Pierwsze domy przy ulicy zostały wzniesione w latach 1934-38 na pustym, porośniętym pojedynczymi brzozami, polu.
 

Stan obecny:
Nr 6: dom kupca aparatury elektromedycznej Henryka Hołowni, który zaopatrywał większość szpitali i przychodni.
Nr 13: w tym domu mieszkał Marian Buczkowski (1910-1989) - literat, tłumacz, autor powieści "Przypadki i dzieje" oraz zbioru anegdot antyhitlerowskich "Warszawski dowcip w walce".
 

Data nadania nazwy:

KomentarzeKomentarze (0)