Położenie

Dzielnice
Mokotów Wawer
Osiedla
Anin

Informacje

Dodaj treść

Siekierki - wieś założona w XVI w. na miejscu wsi Czarnów z XIII  w., znajdująca  się na terenie Kępy Bełk (pomiędzy Solcem a  Czerniakowem). Pod koniec  XVII w. jej właścicielem został Stanisław  Herakliusz Lubomirski, który  wzniósł tu drewniany pawilon. Później  dzierżawę tych terenów przejął  król August II Sas, tworząc tu tereny  łowieckie a także miejsce ćwiczeń  wojskowych. W czasie rozbiorów  istniało tu 27 gospodarstw. Później  tereny te zostały podzielone na  dwie wsie Siekierki Wielkie i folwark  Siekierki Małe (oznaczane literą A  - ok. 150 mieszkańców i nieco ponad  700 ha gruntów, w tym łąki,  pastwiska i lasy) i wieś Siekierki (B - 20  domów, ok. 200 mieszkańców i  80 ha gruntów). Znalazły się wówczas w  gminie Mokotów (parafia  Wilanów), wchodząc w skład dóbr Czerniaków. W  1916 roku całe te tereny  zostały przyłączone do Warszawy. W latach '30 XX w. miała tu powstać  wioska olimpijska, jednak plany  przerwał wybuch II wojny. Po wojnie w  planach było osiedle bloków.
Most jest elementem Trasy Siekierkowskiej, prowadzącej od ulicy Witosa na Mokotowie do ulicy Płowieckiej na Pradze Południe.

Ciekawostki

Powstał w 2002 most o konstrukcji podwieszanej. Ma dł. 826 m. Jako jedyny nie posiada podpór w głównym nurcie rzeki lecz opiera się na dwóch 92-metrowych pylonach, których rozpiętość wynosi 250 m. Konstrukcja mostu została podwieszona na 56 linach. Przeprawa mieści dwie trzypasmowe jezdnie, chodniki i ścieżki dla rowerzystów.

Stan obecny:

Data nadania nazwy: 2001.07.09

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

Komentarze




Komentarze (0)