Merliniego Dominika

Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Wierzbno

Informacje

Dodaj treść

Dominik Merlini (1730-1797) -włoski architekt. W wieku 20 lat przyjechał do Warszawy, gdzie mieszkali jego krewni. Nauki pobierał u Jakuba Fontany, ówczesnego architekta króla Augusta III Sasa, po którym przejął stanowisko, a w 1773 został głównym architektem Rzeczypospolitej. Projektował w stylu późnobarokowym oraz klasycystycznym. Największym dziełem Merliniego był Pałac na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Projektował też dworki, pałace, kamienice (np. Królikarnia, Pałac Myśliwiecki w Warszawie). Kierował także przebudową Zamku na Wawelu oraz Zamku Królewskiego w Warszawie. Znaczna część jego dzieł została zniszczona w trakcie II wojny światowej, niektóre później odbudowano.

Ciekawostki

Stan obecny:
 
Nr 4: Park Wodny Warszawianka.
Nr 5: Rezydencja Merliniego (drugi adres Puławska 107). Powstał w 1999 wg proj. Andrzeja Fabierkiewicza, Grzegorza Rytla i Artura Cabana.
Nr 9: SKS Warszawianka. Tereny te w 1840 kupił Ludwik Sauvan, który urządził tu zakład kuracyjny, oparty na wspaniałej metodzie Priessnitza. Jeszcze w czasie międzywojennym, kiedy uprzątano teren, znajdowano pozostałości po zakładzie (prysznic!!).
Pawilon tenisowy. Powstał w 1954-73 wg proj. Jerzego Sołtana i Zbigniewa Ihnatowicza z zespołem. W 1997 pawilon przerobiono wg proj. Adriana Góreckiego.
 

Data nadania nazwy: 1939.01.01

KomentarzeKomentarze (0)