Położenie

Dzielnice
Białołęka
Osiedla
Henryków

Informacje

Dodaj treść

Są dwie postaci o tym imieniu.

Kazimierz Michał Władysław Wiktor Pułaski herbu Ślepowron (1745-1779) - marszałek konfederacji barskiej, ojciec amerykańskiej kawalerii. Przez wiele lat jego wczesne lata jego życia pełne były tajemnic. Miał przyjść na świat między 1743 a 1747 rokiem i to w Winiarach pod Warką. Dziś jest już pewne, że urodził się w 6 III 1745 roku w rodzinnym dworze u zbiegu ul. Wareckiej i Nowego Światu, ochrzczony został w kościele Świętego Krzyża a dopiero później wywieziony został do rodzinnej posiadłości w Winiarach. Tam początkowo uczył się w miejscowej szkole parafialnej, po czym wrócił do rodzinnego miasta, podejmując naukę w tutejszej szkole prowadzonej przez ojców teatynów. W 1764 roku podpisał elekcję Stanisława Augusta Poniatowskiego, jednak już po czterech latach znalazł się w opozycji, zostając jednym z dowódców zawiązanej wówczas Konfederacji Barskiej. Aresztowany przez Rosjan podczas obrony klasztoru w Berdyczowie, uratował się fortelem i awansowany do funkcji marszałka ziemi łomżyńskiej rozpoczął walkę partyzancką od Ukrainy przez Podlasie, Mazowsze aż po zachodnie krańce Litwy. Walczył pod Orzechowem, Łomazami i Miejscem Piastowym, wsławił się brawurową obroną klasztoru jasnogórskiego. Był jednym z inicjatorów porwania władcy i po nieudanej próbie został zaocznie skazany na śmierć.Wówczas to na zawsze wyjechał z Polski. Ścigany w całej Europie ,przez Turcję i - nielegalnie - Francję udał się do powstających Stanów Zjednoczonych Ameryki. Tam wstąpił w szeregi armii Jerzego Waszyngtona, szybko awansując do stopnia generała brygady Armii Kontynentalnej. Zmarł na skutek ran odniesionych podczas oblężenia Savannah.
 
Kazimierz Ferdynand Pułaski herbu Ślepowron (1846-1926) - historyk heraldyk, autor 4-tomowego dzieła "Szkice i poszukiwania historyczne", "Kroniki polskich rodów szlacheckich Podola, Wołynia i Ukrainy" oraz licznych rodowych życiorysów.

Ciekawostki

Stan obecny:
róg ul. A. Fleminga: krzyż przydrożny.

 

Data nadania nazwy: nazwa jest prawdopodobnie jeszcze przedwojenna. Zachowana podczas przyłączenia tych terenów do Warszawy 1951.05.15.

KomentarzeKomentarze (0)