Położenie

Dzielnice
Praga Południe
Osiedla
Grochów

Informacje

Dodaj treść

Kawka - (łac. Coloeus monedula) niewielki ptak z rodziny krukowatych o czarnopopielatym upierzeniu, gnieżdżący się w kominach lub na wieżach, w Polsce pod ścisłą ochroną.

Ciekawostki

Do 1916 nazywała się Szreniawska, potem otrzymała dzisiejszą nazwę. W latach 20 powstawały tu liczne zakłady produkcyjne i ulica przeżywała swoje złote lata.
 

Stan obecny:

Nr 25: Dom Pod Niebem. Domek przedwojenny pana Sobielskiego

Nr 28\30: Janówka. Posiadłość przedwojenna Jana Staniszewskiego.

Nr 48?: Kamienica Franciszka Bilskiego. F. Bilski odziedziczone po ojcu gospodarstwo hodowlane w starannie utrzymany i pielęgnowany ogród nazywany przez okoliczną ludność "ogrodem z bajki". Na terenie swojej parceli postawił piętrową, zwieńczoną mansardowym dachem kamieniczkę z mieszkaniami na wynajem. Najemców dobierał bardzo starannie. Szansę na zamieszkanie w bajkowym ogrodzie mieli jedynie ludzie na rządowej posadzie, czyli pewni płatnicy. Nawet jeśli dobudował balkon, kazał dopłacać 2 zł do czynszu, był niezwykle skrupulatny. Innym warunkiem była bezdzietność, gdyż dzieci mogły zniszczyć jego wypielęgnowany ogród. Ponadto Bilski zajmował się slojdem, czyli modnym wtedy wycinaniem w drewnie wzorów piłką laubzegą; dziełami swoimi obdarzał grochowskie kościoły. W 1933 roku pozwolił ozdobić fasadę domu półtorametrową figurą Matki Boskiej. Kilkusetkilogramowa figura stała się w czasie okupacji łakomym kąskiem dla hitlerowców poszukujących wszelkich nadających się do przetopienia obiektów. Ale ich próby zdemontowania posągu nie powiodły się. Miejscowa legenda głosi, że żołnierz, który próbował to zrobić został ukarany - jego ramię uschło i odpadło. Ocalała figura zwana dziś Matką Boską Witolińską stoi teraz przed Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Data nadania nazwy: rok 1916. Wcześniej nazywała się Szreniawska.

KomentarzeKomentarze (0)