Położenie

Dzielnice
Białołęka
Osiedla
Tarchomin

Informacje

Dodaj treść

Jozsef Antall (1896-1974) - polityk węgierski. Przyszedł na świat w Oroszi. Podczas II wojny światowej był wraz z Henrykiem Sławikiem organizatorem pomocy dla Polaków i Żydów. Utworzył w Vác ośrodek dla polskiej młodzieży pochodzenia żydowskiego. Piastował wówczas obowiązki dyrektora Sekcji Polskiej w IX Społecznym Departamencie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Królestwa Węgier, za co po wkroczeniu hitlerowców do jego ojczyzny był więziony i torturowany przez Gestapo. Po wojnie krótko był ministrem do spraw odbudowy kraju. Odznaczony został m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski a także Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Zmarł w Budapeszcie.

Upamiętnienia:
Staromiejskie mury obronne (w pobliżu placu Zamkowego) - Tablica pamiątkowa (również w języku węgierskim) prawdopodobnie z błędnym rokiem urodzenia (1894) (odsłonięcie - 7 X 1991).

Ciekawostki

Stan obecny:

Bloki osiedla Tarchomin. Powstały od 1979 do końca lat 80 wg proj. Jerzego Androsiuka dla 30.000 osób.

Nr 4: Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka m. st. Warszawa.

Nr 6: Blok mieszkalny.
Filia Przedszkola nr 64. Przedszkole właściwe na ul. Porajów 3. Filia powstała w 1985 w parterze bloku dla dwóch oddziałów dzieci 6-ścioletnich.

Data nadania nazwy: 1981.01.05

KomentarzeKomentarze (0)