Położenie

Dzielnice
Wawer
Osiedla
Anin

Informacje

Dodaj treść

Nazwana ze względu na swoje położenie - ulice biegnące z północy na południe zwane były niegdyś alejami, poprzeczne zaś, dla uporządkowania, zostały ponumerowane.

Nazwę Poprzeczna do 1954.05.20 nosiły dzisiejsze ulice: Świdnicka oraz Warsztatowa, do 1979.01.01 ul. Legnicka, do 1979.01.31 ul. Landwarowska a do 1992.02.20 ul. księdza Sylwestra Szulczyka.

Ciekawostki

Stan obecny:

Nr 8: Dom świdermajer. Ten dom jest jednym z najstarszych, jakie tu zbudowano na pocz. XX w., zaraz po parcelacji terenów przez hrabiego Branickiego. Patrząc na ten dom, można sobie wyobrazić ten Anin sprzed prawie 100 lat. Świdermajer to nazwa domków zbudowanych w charakterystycznym stylu w pobliżu miejscowości Świder (dziś w Józefowie). Nazwę dla stylu wymyślił mający tu swój domek Konstanty Ildefons Gałczyński - i choć zrobił to już po wojnie, budynki powstawały przede wszystkim na pocz. XX w. Były to drewniane domki z elementami wystroju zakopiańskiego, które przyjęły się w anińskich lasach. Dziś jeszcze ich trochę istnieje, ale niektóre, tak jak ten, zaczynają intensywnie chylić się ku upadkowi.
 

Data nadania nazwy: prawdopodobnie zaraz po powstaniu osiedla, poświadczona przed 1922 rokiem.

KomentarzeKomentarze (0)