Położenie

Dzielnice
Wawer
Osiedla
Aleksandrów

Informacje

Dodaj treść

Inowłódz - wieś gminna w woj. łódzkim (powiat tomaszowski), wzmiankowana już w 1145 roku. Jej tereny były plenerami wielu znanych filmów i seriali polskich, m.in. "Czterech pancernych i psa", "Popiołów" czy "Pana Wołodyjowskiego".

Ciekawostki

Ulica powstała po likwidacji fortu XIV. W latach 1925-33 stanęło tu 113 drewnianych baraków, do których eksmitowano ubogich za niepłacenie czynszu. W 1938 mieszkało tu ok. 11 tys. osób w 113 barakach. Działał tylko 1 żłobek. Królowały tu pluskwy, brud, rupiecie i strach. Czasem, aby zapewnić rozrywkę, przyjeżdżał teatr. W latach 1944 baraki spłonęły, a w latach 50 usunięto ich resztki.
 

Stan obecny:

Kościół św. Marii Magdaleny. Zbudowany w drewnie, służył najuboższym, zgromadzonym na Annopolu. W 1939 został spalony.
Fort XIV Marywil. Fort powstał jako część Twierdzy Warszawa w 1890. Od zachodu otaczał go mur Carnota, część wschodnią fosa. Mieścił kaponierę szyjową i półkaponierę boczną. Przed czołem powstał rawelin. Były oddzielne wały dla piechoty i artylerii, ale tylko od strony szyi: w pozostałych częściach był jednowałowy. Teren liczył 31 ha. Fort został rozbrojony i zniszczony w 1913. W 191 przez przedpole fortu przeprowadzono kanał Obwodowy.

Data nadania nazwy:

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

KomentarzeKomentarze (0)