Położenie

Dzielnice
Praga Południe
Osiedla
Grochów

Informacje

Dodaj treść

Hetman historyczna nazwa głównodowodzącego armią. W armiach niemieckojęzycznych ranga wojskowa odpowiadająca kapitanowi.

Ciekawostki

Stan obecny:

Nr 42: w tym domu mieszkał Jan Dobraczyński (1910-1994) - pisarz, publicysta, działacz katolicki, bezpartyjny poseł na sejm w latach 1952-56 i 1985-89. Podczas okupacji hitlerowskiej był oficerem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie związał się ze Stowarzyszeniem "Pax", przez cały czas istnienia PRL-u wspierał jednak władze komunistyczne, będąc członkiem prezydium Frontu Jedności Narodu a w czasie stanu wojennego przewodnicząc Tymczasowej Radzie Krajowej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Miał w swym dorobku liczne powieści, głównie o tematyce historycznej ("Bramy Lipska" o księciu Józefie Poniatowskim, "Piąty akt" o Romualdzie Traugutcie, "Kto was zabije..." o Joannie d'Arc), wojennej ("Najeźdźcy", "A znak nie będzie mu dany", "Marcin powraca z daleka", "Małżeństwo Anny", "Dzieci Anny", "W rozwalonym domu"), biblijnej ("Wybrańcy gwiazd" o Jeremiaszu, "Pustynia" o Mojżeszu, "Cień Ojca" o św. Józefie czy "Święty miecz" o św. Pawle, "Listy Nikodema") i kościelnej ("Klucz mądrości", "Przyszedłem rozłączyć").

Data nadania nazwy: nazwa jest prawdopodobnie jeszcze przedwojenna. Podczas przemianowań 1954.04.12 nie została zmieniona.

KomentarzeKomentarze (0)