Położenie

Dzielnice
Białołęka
Osiedla
Nowodwory

Informacje

Dodaj treść

Hanka Ordonówna wł. Maria Anna Tyszkiewicz (1902-1950) - piosenkarka, aktorka, tancerka. Uczyła się w szkole baletowej przy Teatrze Wielkim w Warszawie. Występowała w lubelskim teatrze "Wesoły Ul", gdzie śpiewała piosenki o tematyce żołnierskiej. Po powrocie do Warszawy pracowała w kabaretach "Miraż" oraz "Qui Pro Quo". Wielką zasługę w rozwoju jej kariery scenicznej miał Fryderyk Jarosy. Największą sławę przyniosło jej wykonanie piosenki "Miłość Ci wszystko wybaczy" z filmu "Szpieg w masce" w 1933 roku. Występowała też na scenach w Paryżu, Wiedniu, Berlinie i Stanach Zjednoczonych. Oprócz wielu nagranych piosenek miała w swoim dorobku role w takich filmach, jak "Parada Warszawy", "Wyrok życia", "Orlę" oraz "Niewolnica miłości". Po wybuchu II wojny światowej więziona na Pawiaku, później wyjechała do męża, który mieszkał w Wilnie. Tam została aresztowana przez NKWD i przewieziona do łagru w Uzbekistanie. Uwolniona na mocy układu Sikorski-Majski. Przebywała w Taszkiencie, Bombaju i Bejrucie, gdzie zmarła na skutek gruźlicy. 
 
Spoczywa: Aleja Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim, końcowy grób obok nagrobka Jadwigi Smosarskiej. 
Upamiętnienia: ul. Senatorska 29/31 - tablica na frontowej ścianie budynku stojącego na miejscu siedziby teatrzyku "Qui Pro Quo" (odsłonięcie - 1998 rok).

Ciekawostki

Stan obecny:

Skrzyżowanie z ul. Strumykową: pomnik László O`svátha - ministra spraw wewnętrznych Republiki Węgierskiej w czasie II wojny światowej, aktywnie pomagającego Polakom (odsłonięcie - 01 VII 2011).

Data nadania nazwy: 2004.07.08

KomentarzeKomentarze (0)