Położenie

Dzielnice
Bielany
Osiedla
Las Bielański

Informacje

Dodaj treść

Nazwa z klucza pospolitego.

Ciekawostki

Dawna droga łącząca wieś Pólków położoną na północ od Cytadeli z traktem Zakroczymskim, idąca od Marymonckiej do Potockiej przez Las Bielański. W pierwszej połowie XVII w. zwana Drogą Kiełbasianą. W 1639 r król Władysłąw IV ofiarował najwyższe wzniesienie w lesie Bielańskim, zwane Górą Pólkowską, usytuowane w pobliżu drogi, kamedułom krakowskim. Odtąd  górę nazywano Królewską, posiadłość Bielanami a drogę - Drogą Bielańską. Tą drogą pielgrzymowali królowie (Wazowie, Jan III Sobieski) na pokutę do eremów wybudowanych przez kamedułów. Tą drogą maszerowały wojska "potopu szwedzkiego" które spaliły posiadłości kamedulskie.

W latach dwudziestych XIX w. drogę obsadzono drzewami i częściowo wybrukowano. Jednocześnie w dni pielgrzymeki zabaw puszczano tedy omnibusy konne. Po 1831 roku wojskowe władze rosyjskie administrujące Bielanami wybudowały wzdłuż Szosy Bielańskiej i Szosy Zakroczymskiej kolonię domów dla oficerów garnizonu z Cytadeli. W końcu XIX w drogę pokryto brukiem i zwano Szosą Bielańską.

W 1916 włączono do Warszawy część Bielan; granica miasta stała się Droga Bielańskaod Szosy Zakroczymskiej do brzegu Wisły. Część drogi od Marymontu do kościoła otrzymała nazwę ul. Kamedułów dla uczczenia zakonników przesladowanych przez rząd carski za udział w powstaniu styczniowym i ukrywanie powstańców. W 1936 nazwa ul. Kamedułów objęła całość drogi.

W 1950 r.  droga stała sie główną osia utworzonego  Parku Kultury i aleją spacerową. W 1952 roku nazwę ulicy zmieniono na neutralną światopoglądowo ul. Gwieździstą, którą w 1955 r. skorygowano na ul. Gwiaździstą. Nazwa ta objęła również drogę przez las do ul. Marymonckiej. W 1966 r. została ona wyasfaltowana lub pokryta płytkami betonowymi.

* tekst za: "Ulice i place Warszawy" Eugeniusz Szwankowski wydanie drugie uzupełnione i poprawione Warszawa 1970r, ostatni akapit uzupełniony za: http://warszawa.wikia.com/wiki/Ulica_Gwia%C5%BAdzista

Stan obecny:

Data nadania nazwy:

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

KomentarzeKomentarze (0)