Położenie

Dzielnice
Białołęka
Osiedla
Tarchomin

Informacje

Dodaj treść

Erazm z Zakroczymia prawdopodb. Erasm(us) Giotto (XVI w.) budowniczy z Florencji. W Polsce zamieszkał zapewne pod koniec panowania Zygmunta Starego. Początkowo był szyprem, później pobierał cło rzeczne a w 1570 roku został pełnoprawnym mieszkańcem Starej Warszawy. Był to zapewne dowód wdzięczności za kierowanie od 1568 roku pracami nad budową pierwszego stałego mostu na Wiśle, zwanego mostem Zygmunta Augusta. Znajdował się od na wysokości ul. Mostowej (po praskiej stronie dochodził do dzisiejszej ul. Ratuszowej), liczył od 330 do nawet 500 metrów długości ale zawsze 6 metrów szerokości i był najdłuższą drewnianą przeprawą ówczesnej Europy. Oddany do użytku został w 1573 roku , później dobudowana została tzw. Brama Mostowa chroniąca go od ewentualnego pożaru.

Ciekawostki

Stan obecny:

Bloki osiedla Tarchomin. Powstały od 1979 do końca lat 80 wg proj. Jerzego Androsiuka dla 30.000 osób.

Nr 12: Przedszkole Niepubliczne Wyspa Skarbów.

Nr 15: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 344 im. Powstańców Warszawy. Otwarta została w 1994, w czasie obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego.
Pomnik Najmłodszym Żołnierzom Powstania Warszawskiego 1944. Powstał z inicjatywy uczniów, kombatantów, władz gminy i byłych powstańców. Przez dwa lata uczniowie uzbierali 2,5 tys. zł, resztę dały firmy i radni. Pomnik (taki sam jak przed kościołem św. Stanisława Kostki na ul. Hozjusza 2) wykonali Jadwiga Jadźka Zboińska-Załuska, Mieczysław Kozłowski i Roman Pietrzak. Uroczystość odsłonięcia oglądało bardzo dużo osób, odsłonił go burmistrz gminy Białołęka, a poświęcił biskup diecezji praskiej.

Data nadania nazwy: 1979.01.31

KomentarzeKomentarze (0)