Dworkowa

Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Stary Mokotów

Informacje

Dodaj treść

Dworek niewielka rezydencja ziemiańska, siedziba właściciela lub administratora folwarku.

Ciekawostki

Na pocz. XX w. mieściła się tu osada Żeżlin.
 

Stan obecny:

Nr 2: wieżowiec. Mieszkał tu profesor Andrzej Grębecki (ur. 1934) - biolog, wieloletni wykładowca UW, później pracownik sekretariatu UNESCO, autor "Ogólnych zasad biologii".

Nr 3: Pałacyk Żaba. Powstał na pocz. XIX w. W czasie Powstania Warszawskiego powstańcy ochrzcili budynek żabą, a mieściło się tu dowództwo niemieckiej żandarmerii powiatowej.
Pomnik żołnierzy Baszty. Jest to symboliczny właz do kanału, pod 6 pylonami. Na podstawie napis: Pamięci żołnierzy AK powstańców Mokotowa, pomordowanych przez hitlerowców już po kapitulacji 27.09.1944. Towarzysze Broni Pułku Baszta. Pomnik upamiętnia odwrót powstańców z Mokotowa na Śródmieście kanałami. Hitlerowcy wrzucili do kanału granaty z gazem, ostrzeliwując wyjścia. Spanikowani powstańcy zostali rozstrzelani (120 osób), a resztę wywieziono do niewoli. Autorem pomnika jest Eugeniusz Ajewski, a odsłonięto go 27.09.1984.
róg ul. Puławskiej: Metalowy krzyż. Na tablicy przy krzyżu napis: Tu w czasie powstania od 01.08 do 05.10.1944 męczeńską śmiercią poległo setki niewinnych ofiar. Wieczna im cześć i chwała. Mieszkańcy Mokotowa.
 

Data nadania nazwy:

KomentarzeKomentarze (0)