Dankowicka

Położenie

Dzielnice
Bielany
Osiedla
Młociny

Informacje

Dodaj treść

Dankowice - nazwa trzech wsi w woj. dolnośląskim (powiat głogowski, gmina Żukowice; powiat strzeliński, gmina Strzelin oraz powiat wrocławski, gmina Jordanów Śląski) oraz jednej w woj. śląskim (powiat bielski, gmina Wilamowice).

Ciekawostki

Wytyczona na pocz. lat 20 XX w. na gruntach osady Nowa Warszawa.

Stan obecny:

Nr 1: Dworek kolonii Miasta-Ogrodu Młociny. Powstał w 1922-6 w stylu dworkowym.

Nr 16: Drewniany domek.

Nr 18: Dworek kolonii Miasta-Ogrodu Młociny. Powstał w 1922-6 w stylu dworkowym, piętrowa willa z budynkami gospodarczymi. Willa-pensjonat stoi pośród sosnowego zagajnika. Przy bramie stróżówka. Willa należy do Polskiego Związku Niewidomych.
Rzeźby wykonane przez niewidomych. Są to głównie popiersia i głowy: JP II, Wałęsa, ale także scenki rodzajowe z udziałem zwierząt (np. dysputa świni z żabą), bohaterowie kreskówek (Kaczor Donald) i kompozycje abstrakcyjne.

Nr 21: Kamienica piętrowa. Charakterystyczne są uszate obramienia okien.

Nr 30: Dworek kolonii Miasta-Ogrodu Młociny (willa Weiglów). Powstał w 1922-6 (wg niektórych źródeł 1937) w stylu angielskiego późnogotyckiego cottageu połączonego z polskim renesansem i należał do rodziny znanych warszawskich garbarzy. W 2007 roku została wykupiona przez firmę deweloperską Echo Investment. Dwa lata później Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków przygotowało kartę ewidencyjną, co stanowiło pierwszy krok do wpisania budynku do rejestru zabytków. Niestety, w VII 2010 został on rozebrany.

Bruk. Przedwojenne kocie łby.

Data nadania nazwy: 1954.05.20. Wcześniej nazywała się Senatorska.

KomentarzeKomentarze (0)