Byczyńska

Położenie

Dzielnice
Praga Południe
Osiedla
Olszynka Grochowska

Informacje

Dodaj treść

Byczyna - miasto gminne w woj. opolskim (powiat kluczborski), wspominane przez Jana Długosz w jego "Kronice". Nazwa pochodzi od byczka, który podczas postoju stada prowadzonego przez wędrowców wykopał racicami dzban złotych monet. 24 I 1588 roku wojska Jana Zamoyskiego rozgromiły tu armię austriacką dowodzoną przez kandydata do tronu polskiego, arcyksięcia Maksymiliana. Taką samą nazwę noszą również dwie wsie (woj. kujawsko-pomorskie, powiat radziejowski, gmina Dobre oraz woj. łódzkie, powiat poddębicki, gmina Poddębice) i osada w woj. pomorskim (powiat bytowski, gmina Miastko).

Ciekawostki

Stan obecny:
 

Kolonia Posłów i Senatorów PPS (zwane również osiedlem Praussa). W połowie lat 20 XX w. powstała tu, zbudowana własnymi środkami, kolonia dworków dla członków PPS. Domki w stylu dworkowym, jako typowe moduły, powstały wg proj. inż. arch. Witolda Matuszewskiego (w 1950 r. popełnił samobójstwo, skacząc z 3 piętra gmachu banku róg al. Jerozolimskich i Nowego Światu).

Nr 1: Dworek. Przedwojenny. Mieszkał tu Kazimierz Pużak (1883-1950) - działacz socjalistyczny, poseł, jeden z najbliższych wspólpracowników Józefa Piłsudskiego. Na frontowej ścianie tablica pamiątkowa.

Nr 3: Dworek. Przedwojenny. Mieszkała tu Anna z Doroszewskich Szemiothowa (1897 - zm. 3 I 1978) - historyk, numizmatyk, kurator Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego, członek honorowy Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego, wieloletnia redaktorka kwartalnika "Wiadomości Numizmatyczne". Z inicjatywy kustosza Muzeum Mennicy inż. Władysława Terleckiego - podczas okupacji hitlerowskiej ukryto tu najcenniejsze zbiory. Paczki przewoziły harcerki z 67. Drużyny. Monety najpierw leżały w kanapie, potem zakopano je w ogródku. Ocalały i są nadal w Muzeum.

Nr 8: Dworek. Przedwojenny. Mieszkał tu Wacław Ludwik Bielawski (1906 - 1938 lub po 1939) - malarz. Był rodowitym warszawiakiem, w latach 1923-33 kształcił się pod kierunkiem Tadeusza Pruszkowskiego oraz Karola Tichego w tutejszej Szkole Sztuk Pięknych, należał do grupy Rzut. Jego prace - głównie portrety i pejzaże - często gościły na wystawach organizowanych w Zachęcie, dwukrotnie (w roku 1928 za obraz "Zagroda wiejska" i 1930 za pejzaż "Stodoły") otrzymując za nie nagrody. W 1933 roku wstąpił w szeregi Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Tuż przed wybuchem wojny przedstawił ekspozycję swoich 36 płócien - dwa z nich do dziś znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego.
 

Data nadania nazwy:

Komentarze




Komentarze (0)