Położenie

Dzielnice
Targówek
Osiedla
Targówek Mieszkaniowy

Informacje

Dodaj treść

Są dwie postaci o tym imieniu.
Biruta (zm. ok. 1382) - córka legendarnego władcy Żmudzi Widtmunda, żona Kiejstuta (porwał ją, gdy strzegła świętego ognia), matka jego jedenaściorga dzieci. Prawdopodobnie po śmierci męża - starodawnym zwyczajem - odebrała sobie życie. Wówczas to lud litewski uznał ja za boginię i czcił w ludowych pieśniach jeszcze do XIX wieku.

Biruta - przydomek Anny Stogowskiej, jednej z głównych bohaterek "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego, córki Rosjanki i polskiego lekarza, szkolnej miłości Marcina Borowicza.

Ciekawostki

Na przeł. XIX i XX w. nosiła nazwę Mławska, od 1916 ma dzisiejszą nazwę. Przed wojną mówiło się o tym miejscu na rogu biruta i kirkuta.

Stan obecny:

Nr 20: Drewniana kamienica Paprockiego. Powstała w 1908 dla spekulanta i przedsiębiorcy budowlanego Paprockiego. Mieszkali tu głównie rzemieślnicy: Wapowski (producent reklamowych samolocików dla LOT-u, zamków do torebek i kapsli do piwa), Jan Jakubowski (baletmistrz Opery), Paprocki (brat właściciela, masarz), rewolucjonista czasów carskich Klemens Markowski. W czasie II wojny mieścił się tu szpital polowy. Nad każdymi drzwiami umieszczono żeliwne numery lokali, które istnieją do dziś.

Data nadania nazwy: 1921.07.05

KomentarzeKomentarze (0)