Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Stary Mokotów

Informacje

Dodaj treść

Michał Bałucki (1837-1901) - komediopisarz, poeta, prozaik i publicysta przez całe życie związany z Krakowem. Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, był nauczycielem. W Warszawie przebywał jedynie w latach 1865-1866, kiedy musiał opuścić Galicję po pobycie w tamtejszym więzieniu za działalność konspiracyjną w czasie powstania styczniowego. W swym dorobku miał przede wszystkim znane do dziś komedie ("Klub kawalerów", "Grube ryby" czy "Dom otwarty"), w których przedstawił gnuśny, skromny ale dostatni świat mieszczański. Jego wiersz "Dla chleba" przeszedł do historii muzyki jako pieśń "Góralu czy ci nie żal". Będąc w głębokiej depresji po fali krytyki popełnił samobójstwo strzelając sobie w skroń na krakowskich Plantach.

Do 1954.04.12 był patronem dzisiejszej ul. Kryształowej.

Ciekawostki

Stan obecny:

Nr 4: Kamienica. Przed wojną mieszkał tu Bronisław Lubicz-Nycz (1906-1981) - nauczyciel, powstaniec (w szeregach Batalionu "Kiliński"), działacz ZBOWiD-u, współredaktor "Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN" oraz "Słownika Języka Polskiego". Podczas okupacji hitlerowskiej w swoim mieszkaniu ukrywał żydowską nauczycielkę Werę Rapaport-Łukasik.

Nr 25: Dom mieszkalny. Powstał w 1930 roku.

Bloki osiedla Racławicka Wschodnia. Między ulicami Ursynowską a Puławską. Powstały w latach 1950-3 wg proj. Teodora Burschego, Wojciecha Onitzcha i Mariana Sulikowskiego.

Data nadania nazwy: 1927.05.10

KomentarzeKomentarze (0)