Położenie

Dzielnice
Praga Południe
Osiedla
Saska Kępa

Informacje

Dodaj treść

Ateny - leżąca nad Morzem Śródziemnym stolica w Grecji. Jedno z najstarszych miast w Europie z największą ilością starożytnych zabytków.

Ciekawostki

Stan obecny:

Osiedle Ateńska. Powstało w 1971-4 wg proj. Lucjana Dutkowskiego i Tadeusza Koźmińskiego.

Nr 7: Dom Płużańskiego. Powstał w 1938 wg proj. Stanisława Marzyńskiego.

Nr 8: Blok mieszkalny. Czteropiętrowy. Mieszkali tu małżonkowie Anna Maria Bożyk (zm. 2010) i Paweł Bożyk (ur. 1939). Ona - z wykształcenia romanistka - była pływaczką, modelką, podróżniczką, wieloletnim pracownikiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. On zaś to ekonomista i polityk, profesor zwyczajny, wykładowca w SGH i Wyższej Szkole Ekonomiczno-Informatycznej, autor kilkunastu publikacji naukowych, założyciel partii politycznej o programie socjalistycznym - Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka (2004). Po tragicznej śmierci żony (zmarła z powodu nieudzielenia pomocy lekarskiej) założyciel Fundacji im. Hanki Bożyk, walczącej o poprawę warunków ochrony zdrowia i nagradzającej Osoby Ratujące Zdrowie http://hankabozyk.nazwa.pl/fundacja/
Nr 10: Blok Osiedla Ateńska. Powstał w 2001 wg proj. pracowni Majewski, Wyszyński, Hermanowicz.

Nr 12: Kościół Miłosierdzia Bożego. Powstał w 1997 2002 wg proj. Macieja Krasińskiego we współpracy z Grażyną i Jerzym Kropczyńskimi.

Nr 41: Willa szeregowa. Mieszkał w niej Stanisław Miedza-Tomaszewski (1913-2000) - żołnierz AK, znakomity rysownik, plastyk, grafik a także architekt wnętrz, autor albumu "Plakaty powstańczej Warszawy" i "Benefisu konspiratora". Jego brawurowa ucieczka z Pawiaka, pozorowana operacja wyrostka i śmierć stały się podstawą scenariusza do filmu "Umarłem, aby żyć" w reżyserii Stanisława Jędryki. Prywatnie był mężem Ireny Jasiewicz, starszej siostry Jadwigi Kaczyńskiej i ojcem chrzestnym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Nr 67: Willa. Powstała na przełomie lat `80 i `90 XX w. Przez kilka lat mieściła się tu Ambasada Białorusi, przed którą demonstracje blokowały ruch w tej części Saskiej Kępy. Dziś jest to siedziba prywatnej firmy.
 

Data nadania nazwy:

KomentarzeKomentarze (0)