Aleja Godziny „W”

Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Siekierki

Informacje

Dodaj treść

Godzina W godzina rozpoczęcia Powstania Warszawskiego: 17:00

Ciekawostki

Ulica biegnie w górę Kopca Czerniakowskiego, na szczycie którego ustawiono znak Polski Walczącej. Kopiec został usypany z gruzów miasta Warszawy i powstał w latach 1946-8. Jego projektantem był Stanisław Gruszczyński. Miał to być Panteon Powstania Warszawskiego, ale z braku funduszy nic z tego nie wyszło. Był również pomysł, aby wokół Kopca umieścić małe pomniki, upamiętniające także różne inne wydarzenia, ale pomysł upadł. W 2001 podjęto starania o zmianę nazwy na Kopiec Powstania Warszawskiego, co niebawem się stało.
 

Stan obecny:

Kotwica Polski Walczącej. Wykonał ją Eugeniusz Ajewski ze stalowych kątowników obłożonych blachą. Odsłonięto go 08.10.1994, jednak w nocy przed odsłonięciem ktoś pomazał pomnikfarbą, a kilka dni po odsłonięciu wydłubano akt erekcyjny i wrzucono do wygaszonego ogniska. Blacha korodowała, chuligani mazali po pomniku, więc długo trwały spory, kto odnowi kotwicę. Wreszcie wydano na renowację 8000 zł, uprzątnięto teren.
Głaz Pomnik. Odsłonięty03.05.1981 u stóp kopca, jednak dziś trzeba się namęczyć aby go odnaleźć: leży zarośnięty krzakami.
 

Data nadania nazwy: 2004.07.08

KomentarzeKomentarze (0)