Żywnego Wojciecha

Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Wierzbno

Informacje

Dodaj treść

Wojciech Żywny (1756-1842)  polski kompozytor i pianista czeskiego pochodzenia. W Czechach nauczył się gry na pianinie, klawikordzie, tworzył pierwsze kompozycje, pracował także jako dyrygent. W Polsce był nauczycielem Kazimierza Sapiehy. W trakcie rozbiorów przeniósł się do Warszawy. W latach 1816-1822 był nauczycielem młodego Fryderyka Chopina, który w dowód wdzięczności dedykował mu skomponowany w wieku 11 lat Polonez As-dur.

Ciekawostki

Stan obecny:
 Pomnik Matki Polki. Odsłonięty 06.10.1977, wykonany przez Hannę Danilewicz. Na pomnik składają się matka i syn w hełmie z karabinem w dłoni. Na cokole umieszczono odznakę Syn Pułku, którą nadawano ludziom walczącym w czasie II wojny światowej, nie mając ukończonych 17 lat. Pomnik symbolizuje pożegnanie matki z synem ruszającym na wojnę i ma związek z patronem szkoły, na dziedzińcu której stoi. Sama rzeźba prezentowana była w 1973 w Zachęcie na wystawie „30 lat Ludowego Wojska Polskiego w twórczości plastycznej.

Ciekawostką jest, że numeracja domów ulicy rozpoczyna się od nr 12, a jedyne następne to 16, 18 oraz po drugiej stronie 21a , 23 i 25! Innych nie ma.
 Nr 12, 16, 18, 21a oraz 23: Bloki osiedla Skarpa. Powstały w poł. lat 60 XX w. wg proj. Tadeusza Stefańskiego na terenie dawnego słynnego Gimnazjum Giżyckiego (ul. Puławska 113) - w lecie na trawnikach widać zarysy fundamentów jego zabudowań. Łącznie jest to 8 długich, 12-piętrowych bloków dla ok. 3000 mieszkańców (przy tej ulicy pięć z nich). Zamontowano tu tzw. jednorurową instalację c.o., która psuła się początkowo przy byle okazji. Poza tym szczytowe ściany przepuszczały zimne powietrze i wodę. Mówi się, że kiedy w kompleksie Warszawianki otwarto solarium, w Warszawie zabrakło lornetek, jako że okna osiedla wychodzą na ten obiekt.
 Nr 25: Zespół Szkół nr 28.
Technikum Elektryczne nr 2 im. Synów Pułku. Szkoła powstała w 1946 jako Gimnazjum Przemysłowe na ul. Tamka 2. W 1948 szkołę przekształcono w Gimnazjum Przemysłowo-Energetyczne. W 1950 zamiast technikum powstają 4-letnie Technikum Energetyczne, 2-letnie Liceum i 3-letnia Zasadnicza Szkoła Zawodowa. W 1965 szkołę przeniesiono na Puławską 113. W 1969 powołano Zespół Szkół Elektrycznych nr 2, w skład którego weszło:Technikum Elektryczne dzienne, wieczorowe, zaoczne i Zasadnicza Szkoła Zawodowa. W 1973 nadano szkole imię Synów Pułku i utworzono Izbę Pamięci.
CIII Liceum Ogólnokształcące. Powstało w 1997.
Policealna Szkoła Centrum Nauki i Biznesu ""Żak"".
Policealna Szkoła Detektywów i Ochrony Fizycznej Osób i Mienia ""Rutkowski & Czerwiński"".
Tai -Chi Warszawa Centrum Sztuk Taoistycznych Złoty Kopiec.

U zbiegu z ul. Puławską znajdowała się do niedawna pętla tramwajowa, jeszcze wcześniej karczma Wierzbno, w której nocował książę Konstanty po ucieczce z Belwederu w dniu wybuchu Powstania Listopadowego.
 

Data nadania nazwy: 1960.05.05

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

KomentarzeKomentarze (0)