Położenie

Dzielnice
Praga Południe
Osiedla
Gocław

Informacje

Dodaj treść

Zamienie - nazwa dwóch miejscowości w woj. mazowieckim: wsi (powiat miński, gmina Mińsk Mazowiecki) oraz osady (powiat piaseczyński, gmina Lesznowola).

Ciekawostki

Powstała w XIX w. jako Dnieprowska, bo w zajeździe przy ulicy często nocowali kupcy znad Dniepru.Stanowiła wówczas główną drogę osady Witolin. Obecna nazwa została zaproponowana prawdopodobnie przez pochodzącego właśnie z osady położonej za rzeką Mienią (dopływ Świdra) ogrodnika nazwiskiem Staniasiuk.

Stan obecny:

Nr 25 a: Willa. Dwupiętrowa. Pomiędzy oknami, na balkonie pierwszego piętra znajduje się blaszana kapliczka z figurką Matki Boskiej Różańcowej, pamiątka z czasów, kiedy dom zajmowało Zgromadzenie Zakonne Sióstr Pasjonatek św. Pawła od Krzyża.

Nr 34: Dworek Stanasiuków. Powstał w okresie międzywojennym - być może wg projektu Stefana Szyllera - dla rodziny ogrodnika, który przybył na Grochów z Zamienia podczas I wojny światowej. Swoje gospodarstwo ogrodniczo-rolne prowadził w rejonie ulic Łukowskiej, Komorskiej i Ostrobramskiej. Jako jeden z najbogatszych mieszkańców doprowadził do zmiany nazwy ulicy na zaproponowaną przez siebie. Dziś budynek wymaga gruntownego remontu.
Nr 44: ~ Zakład blacharski Piątka.
Nr 57: ~ Zakład kuśnierski Sterna.

Nr 63: Kamienica. Prawdopodobnie przedwojenna, piętrowa, z charakterystyczną płaskorzeźbą gryfa.
Nr 90: Bazar Szembeka. Tradycje handlowa tego miejsca zaczęła się w 1944, zaraz po wyzwoleniu Grochowa przez Armię Czerwoną. Najpierw nie do końca legalnie, potem sprzedawano tu głównie warzywa, owoce i drób. W latach 90 tandetne budy zaczęły być zastępowane przez estetyczniejsze stragany. Wreszcie wybudowano tu piętrową halę targową. Do dziś handel kwitnie.
Data nadania nazwy:

Komentarze



Komentarze (0)