Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Stary Mokotów

Informacje

Dodaj treść

Wiśnia - (łac. Cerasus) drzewo lub krzew z rodziny różowatych, występujące w około 60 gatunkach głównie we wsch. Azji. Kuliste owoce ciemnoczerwonej barwy są kwaśne, ale maja soczysty miąższ i nadają się do spożywania na surowo oraz do przetworów. Nazwa upamiętnia ogromną ilość drzew rosnących w tych okolicach.
Do 1954.05.20 tak nazywały się dzisiejsze ulice: Koszęcińska, Mszańska, Sieciechowska, Strzybnicka oraz Żubowiecka a do 1979.01.31 fragment ul. Stanisława Bodycha.

Ciekawostki

Stan obecny:
 Bloki Osiedla Batorego Wschód. Powstały na wschód od al. Niepodległości w 1967-70 wg proj. Tadeusza Brygiewicza i Piotra Sembrata. Jest to 5 16-piętrowych bloków wraz z przedszkolem, przychodnią, pawilonem handlowym. Mieszkania mają mniejszy standard.
 Skwer. Wypoczynkowy skwer o wielkości 0,27 ha.
 Nr 19: kamienica. Mieszkała tu Maria Magdalena Halfter-Maliszewska (1907-1984) - śpiewaczka, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, w której przez wiele lat prowadziła klasę śpiewu solowego.
 Nr 34: Kamienica Spółdzielni Mieszkaniowej PAX. Nowa, została zaprojektowana w taki sposób, aby swą architekturą dopasować się do istniejącej gęstej i starej zabudowy mieszkaniowej.
 Nr 36: Willa Wereszczaka. Powstała w 1923-4 dla Michała Wereszczaka. W 1944 dom spalono, jednak w 1948-9 dom odbudował przedsiębiorca z Łodzi.
 Nr 56: Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1.
LXXX Liceum Ogólnokształcące im. Leopolda Staffa. Powstało w 1992. W 1997 otrzymało patrona.
XVII Liceum Profilowane.
Technikum Mechatroniczne nr 1.
Szkoła Policealna nr 49.
Szkoła Policealna BHP dla Dorosłych w Warszawie.
Nr 61: kamienica. Mieszkali tu Lidia Korsakówna (ur. 1934) i Kazimierz Brusikiewicz (1926-1989) - małżeństwo znakomitych aktorów związanych z Teatrem Syrena. Obydwoje pamiętamy z występów telewizyjnych - ją z takich filmów, jak "Królowa Bona", "Akcja pod Arsenałem" czy "Przygoda na Mariensztacie", jego zaś z "Klubu kawalerów", "Skradzionej kolekcji" i "Żołnierza królowej Madagaskaru" a ponadto jako niezapomnianego Malinowskiego z estradowych "Podwieczorków przy mikrofonie".

róg ul. Rakowieckiej: kapliczka na pniu drzewa.
 Data nadania nazwy:

Komentarze



Komentarze (0)