Położenie

Dzielnice
Targówek
Osiedla
Bródno

Informacje

Dodaj treść

Turmont - miejscowość we wschodniej części Litwy (okręg uciański), nad jeziorem Kumpocie. W latach 1629-1785 była własnością rodziny Turów (stąd nazwa) a później Rehbinderów, Drozdowskich, Fitinghoffów, Lindemanów, Majewskich i znanego pejzażysty Sokratesa Worobiewa (Worobjowa), który otrzymał ją od Rosjan po konfiskacie od poprzednich właścicieli za ich poparcie dla powstania styczniowego. Właśnie on - profesor Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu - uwiecznił ją na swoich olejnych obrazach, tutaj też zmarł w 1888 roku. Już w 1862 roku poprowadzono tędy linię Kolei Warszawsko-Petersburskiej, tworząc ważną stację. W okresie międzywojennym należała do II Rzeczypospolitej, będąc stacją graniczną z Łotwą. Zaanektowana przez sowieckiego okupanta początkowo znalazła się w granicach Litewskiej SRR a następnie Litwy.

Ciekawostki

Ulica Turmoncka jest dziwna, składa się z 3 kawałków, nie ma numeru 1, ale za to mieszczą się na niej 2 szkoły (była 105 i 285) oraz 2 przedszkola, w środkowej części (koło stadionu OSIR - były KS Polonez) w zasadzie jest ciągiem pieszo jezdnym. (dziękujemy dmj)

Stan obecny:  

Nr 2: Szkoła Podstawowa nr 105 im. Szarych Szeregów. Powstała po wojnie w budynku na Bartniczej 2, ale po wybudowaniu tu nowego budynku w 1968, przeniosła się w to miejsce. Obecnie znajduje się tu Gimnazjum nr 144 im. Szarych Szeregów.  
Bloki osiedla Bródno. Powstały w 1964-1983 wg proj. Jerzego Stanisławskiego, Janiny i Tadeusza Szuleckich. Po rozstrzygniętym w 1961 konkursie na osiedle na 60.000 osób, trzeba było wysiedlić z 371 hektarów 7500 osób i uzbroić cały teren. Powstało tu ok. 200 bloków, w których zamieszkało ok. 80.000 osób.  

Data nadania nazwy:

KomentarzeKomentarze (0)