Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Sielce

Informacje

Dodaj treść

Ziemie należały do rodziny Stępińskich herbu Bończa, wieś nazywała się Stępina.

Ciekawostki

W czasie okupacji hitlerowskiej nazywała się Karpathenstrasse. Nieopodal ul. Podchorążych mieścił się Kraftfathrpark, na który w listopadzie 1943 dokonano dywersji, niszcząc sprzęt.
 
Stan obecny:

Bloki osiedla Sielce Południowe. Powstały w latach 60 XX w. wg proj. Zofii Fafiusowej na pd od ul. Gagarina.
 
Nr 6\8: w tym domu mieszkał Grzegorz Dubowski (1934-1996) - dziennikarz, scenarzysta, krytyk i realizator filmowy. Był założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika "Ekran", wieloletnim pracownikiem TVP, dla potrzeb której przygotował wiele popularnych programów, m.in. magazyn filmowy "Klaps" (którego również był gospodarzem), "Folklor żywy", "Spotkania ze Sztuką", "Pegaz", "Spotkanie z poetą", "Panorama literacka", "Ludzie i zdarzenia", 'Sam na sam". Zrealizował ponad 200 filmów i reportaży dokumentalnych popularyzujących kulturę i sztukę (np. "Tumor Witkacego", "Cygańskie pieśni Papuszy", "Kolekcja Porczyńskich").
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 8.
Nr 10: Przed wojna działała tu apteka mgr Klawe.
Nr 13: 01.09.1951 - 01.02.1955 swoją siedzibę miało tu Technikum Mechaniczno-Teletechniczne. Później zostało przemianowane na Technikum Elektroniczne nr 1 i przeniesione do gmachu przy ul. Kasprzaka 19/21.
Nr 19\25: Szpital Czerniakowski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Zaczął powstawać w latach 50 XX w. jako szkoła partyjna, ale po wydarzeniach październikowych przerobiono ją na szpital. Ostatecznie otwarto go w 1956. Do 1958 powstały oddziały wewnętrzny, neurologiczny, laryngologiczny, pracownie diagnostyczne oraz przychodnia przyszpitalna. W 1961 rozpoczęły działalność oddziały: okulistyczny i chirurgiczny z wydzielonymi łóżkami Pododdziału Urologicznego i Ortopedycznego, który usamodzielnił się w 1969 roku jako Oddział Urazowo - Ortopedyczny. W 1976 zlikwidowano Pododdział Urologiczny, na którego miejsce Oddział Urazowo - Ortopedyczny poszerzył bazę łóżkową. Od 1968 działa pracownia EEG. W 1972utworzono Oddział II Wewnętrzny, Zakład Patomorfologii oraz Zakład Rehabilitacji i Fizykoterapii. W 1976 powstał Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, który obecnie wraz z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego tworzy Oddział Intensywnej Terapii. W latach 1997 - 2002 na terenie Oddziału Neurologicznego działała Klinika Neurologii II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. W 1981 na bazie Oddziału Chirurgicznego powstała III Klinika Chirurgiczna Akademii Medycznej (obecnie II Katedra i Klinika Chirurgii Akademii Medycznej w Warszawie), natomiast w 1990 na bazie Oddziału Laryngologicznego utworzono Klinikę Laryngologiczną Oddział Stomatologii I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie.W 1998 szpital przekształcony został w Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Obecnie Szpital posiada 300 łóżek, rocznie hospitalizowanych jest ponad 15 000 pacjentów.
Nr 22\30: Moduł System SA. Budynki powstały po wojnie dla Zakłądu Podzespołów Radiowych OMIG. Produkowano tu radioodbiorniki, aparaty słuchowe, podzespoły miniaturowe, mikrourządzenia i inne precyzyjne urządzenia elektroniczne. Od 1993 mieści się tu firma Moduł System, zajmująca się zarządzaniem podmiotami zależnymi, jest także dla tych podmiotów wsparciem finansowym, technicznym i organizacyjnym. Posiada takie produkty jak kontenery techniczne mTechnic, prefabrykowane łazienki mBath, prefabrykowane sanitariaty kempingowe mToilet, automatyczne toalety publiczne mToiletmatic, modułowe kioski, wartownie.

Nr 26: 15.10.1948 roku rozpoczęło tu swoją działalność Gimnazjum Przemysłowe (dwie klasy) oraz Liceum Przemysłu Telekomunikacyjnego (jedna klasa). Łącznie uczyło się tu 146 uczniów pod kierunkiem mgr. Kazimierza Krakowskiego. 25.01.1950 roku szkoła została przeniesiona do wypalonego budynku przy ul. Jedwabniczej 2. Był to zalążek dzisiejszego Technikum Elektronicznego nr 1 z siedziba przy ul. Kasprzaka 19/21.

Osiedle Sielce Północ. Powstało w drugiej poł. lat 50 XX w. wg proj. Jerzego Baumillera i Barbary Grzesło. Osiedle skomponowane jest jakby z kilku kolonii z placykami pośrodku. Na pn od Gagarina. 
 
Skwer. Oaza zieleni o wielkości 0,31 ha, zadrzewiona lipami, kasztanowcami i wierzbami.
Nr 42: Przed wojną mieścił się tu zakład witraży i mozaiki artystycznej T. Białkowski i Ska.
Nr 55: Biurowiec Dipservice. Powstał w 1993-4 wg proj. Konrada Kucza-Kuczyńskiego, Andrzeja Miklaszewskiego i Piotra Puścikowskiego. Ciekawa jest ściana frontowa, całkowicie przeszklona, co wieczorem pozwala dokładnie widzieć wnętrze. W podziemiach garaż. Wiele lat mieściła się tu ambasada Arabii Saudyjskiej.
Nr 60: Kamienica Mieczysława Adamskiego. Powstała w 1923 dla przedsiębiorcy pogrzebowego z pl. Trzech Krzyży. W podwórzu stały wozownie dla karawanów i stajnie. Mieściła się tu również pracownia stolarska mistrza Olejniczaka. Została wyremontowana na pocz. XXI w.
Bloki osiedla Sielce Południowe. Powstały w latach 60 XX w. wg proj. Zofii Fafiusowej na pd od ul. Gagarina.
Osiedle Sielce Północ. Powstało w drugiej poł. lat 50 XX w. wg proj. Jerzego Baumillera i Barbary Grzesło. Osiedle skomponowane jest jakby z kilku kolonii z placykami pośrodku. Na pn od Gagarina.
Skwer. Oaza zieleni o wielkości 0,31 ha, zadrzewiona lipami, kasztanowcami i wierzbami.
Data nadania nazwy:

Komentarze




Komentarze (0)