Położenie

Dzielnice
Praga Północ
Osiedla
Szmulowizna

Informacje

Dodaj treść

Śnieg - opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu, łączących się w płatki, powstających z czasie krystalizacji pary wodnej w chmurach.

Ciekawostki

We wrześniu 1944 działał na ulicy praski radiowęzeł, nadający komunikaty uliczne.
Stan obecny:

róg ul. Radzymińskiej: Krzyż drewniany. Zastąpił stary, już zmurszały.
Nr 3: Budynki Fabryczne fabryki czekolady Franboli. Fabryka cukiernicza, nazwa powstała od imion właścicieli: Franciszek, Bolesław, Ignacy w 1922. 10 lat później jej właścicielami byli Ignacy i Laura Kiełbasińscy. Miała sklepy w 9 polskich miastach. Mieściła również pakownię herbaty.
Nr 4: Budynek mieszkalno-biurowy fabryki cukrów i czekolady "Franboli". Budynek powstał w 1931 z inicjatywy Ignacego Kiełbasińskiego. Po wojnie włączono je do zakładów Wedla  dzięki temu można było szybciej uruchomić produkcję z surowców znalezionych w poniemieckich magazynach. Kiedy przeniesiono rząd powojenny z Lublina na Pragę, mieszkał tu Bolesław Bierut. Krótki czas mieściło się tutaj radio, a w jednym z pokoików komórka transportu samochodowego Prezydium KRN  czyli późniejszy Urząd Samochodowy. Stąd właśnie 02.02.1945 ruszyła pierwsza ciężarówka do odgruzowywania Warszawy. Był to radziecki GAZ-AA podarowany przez dowództwo II Frontu Białoruskiego.
Data nadania nazwy:

KomentarzeKomentarze (0)