Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Stary Mokotów

Informacje

Dodaj treść

Słońce - centralna gwiazda Układu Słonecznego, będąca najjaśniejszym obiektem na niebie a także głównym źródłem energii, wokół której krąży Ziemia oraz inne planety i mniejsze ciała niebieskie.
Do 1954.04.12 roku taką samą nazwę nosiły dzisiejsze ulice: Fantazyjna, Odblask, Pomologiczna, Weselna i Wzorzysta, do 1954.05.20 ul. Sporna, do 1960.05.05 ul.Foliałowa i - z "1" w nawiasie - ul. Forsycji a do 1979.01.01 ul. Zielonogórska.

Ciekawostki

Stan obecny:
 
Nr 1: Willa  ambasada Luksemburga. Luksusowa, przedwojenna willa była po wojnie siedzibą ambasady Albanii. Na parkanie wisiały zdjęcia propagujące życie w komunistycznym raju. Po opuszczeniu domu przez Albańczyków, willę wyremontowano i przeznaczono dla Luksemburga.
Nr 40: Willa. Tu po wojnie zamieszkała Stefania Nina Grodzieńska-Jurandot wł. Stefania Ney (1914-2010) - pisarka, aktorka estradowa i kabaretowa, satyryk. W swoim dorobku miała kilkanaście książek (wspomnieniowe - "Już nic nie muszę", "Nie ma z czego się śmiać"; biograficznych - "Urodził go Niebieski Ptak" o Fryderyku Jarosym; zbiorów felietonów - "Jestem niepoważna", "Kłania się PRL"; powieści - "Wspomnienia chałturzystki"). W 2001 roku otrzymała zaszczytny tytuł Mistrza Mowy Polskiej. 

Nr 50: Budynek mieszkalny spółdzielni Zacisze. Powstał w 1928-30 wg proj. Wacława Weckera. Tutaj toczy się powieść jego mieszkanki Teresy Grabowskiej (1935-) "Stare fotografie", w której opowiada ona o historii swojej rodziny i tego budynku. Do grona lokatorów zaliczali się również Geogre Bidwell (1905-1989) i jego żona Anna Krystyna Wirszyłło-Bidwell (1918-1993). On był popularnym pisarzem specjalizującym się w historii Anglii, autorem kilkudziesięciu powieści (m.in. "Rubaszny król Hal", "Łabędź z Avonu", "Król Diamentów" czy "Diabelski pomiot"), ona zaś tłumaczyła te książki na język polski.
Data nadania nazwy: przełom XIX i XX wieku

KomentarzeKomentarze (0)