Położenie

Dzielnice
Żoliborz
Osiedla
Marymont-Potok

Informacje

Dodaj treść

Wołyń - historyczna kraina położona na Ukrainie, obejmująca tereny w dorzeczu górnego Bugu a także Prypeci, Styru, Horynia oraz Słuczy (dopływy Dniepru). Nazwa skweru wiąże się z pomnikami Ofiar Rzezi na Wołyniu w 1943 roku i pomnikiem 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Autorem pomników i skweru jest pochodzący z Włodzimierza Wołyńskiego a dziś mieszkający w pobliżu rzeźbiarz Kazimierz Danilewicz (ur. 1927), uczestnik walk na Wołyniu.

Ciekawostki

Stan obecny:
 Pomnik 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Pomnik w formie 21-metrowego miecza z napisem Obrońcom Ojczyzny wykonał Kazimierz Danilewicz. Na cokole umieszczono mapy i nazwy miejsc w których toczyły się walki. Pomnik odsłonięto 12 IX 1993 roku. Upamiętnia on dywizję Jana Wojciecha Kiwerskiego, pośmiertnie mianowanego generałem, a autor był jednym z najmłodszych żołnierzy tej dywizji.
 Pomnik Ofiar Rzezi na Wołyniu w 1943 r. Upamiętnia zagładę Polaków z rąk OUN  UPA. Na pomnik składa się 11 kamiennych słupów (kolumn) w kształcie świec, ustawionych na mapie Wołynia z szarych kostek granitu. Na każdej jest wyryte: krzyż, herb i nazwa powiatu. Autorem projektu jest Kazimierz Danilewicz, a pomnik odsłonięto 13 VII 2003.
 Data nadania: 2004.03.24

KomentarzeKomentarze (0)