Położenie

Dzielnice
Praga Północ
Osiedla
Szmulowizna

Informacje

Dodaj treść

Siedlce - miasto powiatowe w woj. mazowieckim, położone na Południowym Podlasiu pomiędzy rzekami Helenka a Muchawką. Założone w 1448, prawa miejskie otrzymało prawie sto lat później (w 1547 roku). Taką samą nazwę nosi również pięć wsi (woj. świętokrzyskie, powiat kielecki, gmina Chęciny; woj. małopolskie, powiat nowosądecki, gmina Korzenna; woj. łódzkie, powiat łaski, gmina Sędziejowice oraz dwie w woj. dolnośląskim: powiat lubiński, gmina Lubin i powiat oławski, gmina Oława).
 

Ciekawostki

Stan obecny:

~ Bristol. Powstał w 1909, czteropiętrowy, zbudowany przez Jana Klatczyńskiego na rogu z Łochowską. Na rogu miał zegar i popiersie Mickiewicza. Obecnie nie istnieje.
Nr 47: Fabryka Obrabiarek Precyzyjnych AVIA. Zakład powstał w 1902 jako Fabryka Maszyn Precyzyjnych L. Nowińskiego i produkował maszyny dla przemysłu tytoniowego i glizy papierosowe. W latach 20 zakład przekształcono w Wytwórnię Maszyn Precyzyjnych Avia. W 1925 nawiązano współpracę z wojskiem, co zaowocowało powstaniem pierwszych polskich silników lotniczych Avia P-4 inż. Franciszka Petera i Avia WZ-7 i WZ-1000 inż. Władysława Zalewskiego. W czasie wojny hitlerowcy przejęli zakład i w 1944 wysadzili w powietrze. Dzisiejsze zakłady mieszczą się w nowych budynkach.
Bloki osiedla Szmulowizna. Powstały w 1969-75 wg proj. Jana Kalinowskiego.

Data nadania nazwy:

KomentarzeKomentarze (0)