Roman Józef Abraham (1891-1976) - generał. Z pochodzenia był lwowiakiem, w rodzinnym mieście ukończył Uniwersytet Jana Kazimierza, uzyskując stopień doktora praw i umiejętności politycznych. Członek Związku Młodzieży Polskiej "Zet", podczas I wojny światowej - jako żołnierz armii austriackiej - służył na frontach całej Europy, wsławiając się jednak podczas obrony Lwowa. Był aktywnym uczestnikiem III Powstania Śląskiego, pełniąc obowiązki pełnomocnika gen. Władysława Sikorskiego przy komisarzu plebiscytowym Wojciechu Korfantym. Później zamieszkał w Warszawie, gdzie ukończył Szkołę Sztabu Generalnego i od 1925 roku kierował Katedrą Taktyki Ogólnej Wyższej Szkoły Wojennej. Trzy lata potem przeszedł jednak do służby liniowej, dowodząc najpierw 26. Pułkiem Ułanów w Baranowiczach, następnie zaś Brygadą Kawalerii "Bydgoszcz" a od IV 1937 roku Wielkopolską Brygadą kawalerii stacjonującą w Poznaniu. W tym czasie krótko był posłem na sejm z ramienia BBWR. We wrześniu 1939 roku stał na czele Grupy Operacyjnej Kawalerii. Cięzko ranny pod Palmirami, 19 IX zdołał wysłać swoich żołnierzy na niemieckie oddziały pancerne w rejon Młocin i Wólki Węglowej. Podczas leczenia w Szpitalu Ujazdowskim został aresztowany przez hitlerowców i brutalnie przesłuchiwany w al. Szucha 25 pod zarzutem wydania wyroków śmierci na żołnierzy V Kolumny Szpiegowsko-Dywersyjnej w Lesznie. Do końca okupacji niemieckiej pozostał w niewoli. Po wyzwoleniu krótko służył w wojsku, jednak ze względu na stan zdrowia został pracownikiem stołecznej "Samopomocy Inwalidzkiej". Był autorem "Wspomnień wojennych znad Warty i Bzury", za swoje zasługi odznaczony m.in. Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz francuskim Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej. Zmarł w Warszawie.
Spoczywa:
Cmentarz we Wrześni.
Upamiętnienia: ul. Krakowskie Przedmieście 1 - bazylika św. Krzyża - tablica epitafijna.
Stan obecny:
Bloki osiedla Gocław-Orlik. Powstały między 1977 a końcem lat ’80 wg proj. Tadeusza Mrówczyńskiego. Na budowę osiedla rozpisano konkurs międzynarodowy, w którym brali udział architekci ze stolic państw socjalistycznych. Konkurs, rozstrzygany w 1972 w Kazimierzu, wygrały ekipy z Belgradu, Moskwy i Warszawy (Bogusław Chyliński, Jacek Jedynak, Andrzej Skopiński i Jerzy Skrzypczak). Opracowaniem osiedla na podstawie zwycięskich prac zajął się T. Mrówczyński. Na 225 hektarach lotniska zbudowano 4 części osiedla. W 1977 uzbrojono teren, a pierwsi lokatorzy wprowadzili się w 1979 na teren Orlika. Osiedle przeznaczone jest całościowo dla ok. 40.000 osób.
Nr 10: Gimnazjum nr 27 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Orląt Lwowskich.
Ognisko Pracy Pozaszkolnej
Tablica poświęcona Józefowi Piłsudskiemu. Odsłonięta została 12.05.1998 staraniem radnych Pragi Pd. i Tow. Miłośników Grochowa. Jest to płaskorzeźba marszałka z napisem Niezwyciężony jest duch narodu, kiedy poczuje moc orlich skrzydeł.
Pływalnia Wodnik. Obiekt wybudowano w 1999, instalując tu nowoczesne filtry ozonowe. Basen ma 70-metrową zjeżdżalnię i basen o gł. 1,8-1,4 m..
Data nadania nazwy: 1990.10.18. Wcześniej (1977.12.05 - 1990.10.18) jej patronem był Franciszek Jóźwiak.