Położenie

Dzielnice
Ursynów
Osiedla
Ursynów Północny

Informacje

Dodaj treść

Puszczyk (łac. Strix aluco) - najpopularniejszy gatunek sowy, średniej wielkości ptak krępej budowy ciała o szarym lub brązowym ubarwieniu. Występuje na terenie niemal całej Europy, w północnej Afryce oraz miejscami w Azji.

Ciekawostki

Pierwotnie ulica była przedłużeniem ul. Bocianiej, stąd nazwa nadana wg obowiązującego tu "ptasiego" klucza. Podczas budowy północnej części Ursynowa zachowano nazwę, zmieniając jednak przebieg ulicy.

Stan obecny:
Nr 1,2,3,4,5,7,8,9,10,11,12,13,14,15,18,20,20a: Bloki osiedla Ursynów Północny. Zaczęły powstawać od 1975 wg proj. Marka Budzyńskiego. Pomysł na zabudowanie terenu powstał już w latach 60 XX w. Rozpisano konkurs i nagrodzono dwie prace: warszawską Stefana Putowskiego i krakowską Witolda Cenckiewicza. Obie poddano analizie i wyznaczono dyrektywy dla całego założenia urbanistycznego. Konkurs na projekt zabudowy Ursynowa Północnego wygrał Ludwik Borawski, ale zmarł on szybko i realizację otrzymał Budzyński. W 1976 wprowadzali się tu pierwsi mieszkańcy. Brakowało szkół i przychodni, aptek, ale stawiano Ursynów za wzorcowy projekt. Ekipy nie wyrabiały, więc ściągano kolejne z Pruszkowa, Legionowa, Siedlec, Gorzowa i Stargardu Szczecińskiego, co potęgowało chaos i bałagan i niektóre gotowe domy czekały miesiącami na podłączenie. Budowa ciągnęła się latami.

Na ul. Puszczyka wszystko się zaczęło. Tutaj to 8 stycznia 1977 Edward Gierek wręczył klucze pierwszemu mieszkańcowi Ursynowa. Był to blok przy Puszczyka 5. Szczęśliwym lokatorem był Wacław Oświt, pracownik KBM Południe (zbrojarz, betoniarz, dojeżdzał z Białobrzegów nad Pilicą). Klucze otrzymała wówczas również Barbara Domańska - pielęgniarka. Gierek przyjechał wraz z I sekretarzem Komitetu Warszawsiego PZPR Alojzym Karkoszką. Obydwu partyjnym dygnitarzom bardzo się podobało, a jak zanotowała PKF Gierek powiedział: "Budujecie na lata, chodzi o to, by za 20, 30 lat nie mówili o Was źle :)" źródło: Jacek Krawczyk "Ursynów dawny i wspolczesny". (podziękowania dla p. Adama Rafalskiego).
Nr 6: Szkoła Podstawowa nr 81 im. Lucjana Rudnickiego. Powstała w 1959

 

Data nadania nazwy: prawdopodobnie 1960.05.05 z uregulowaniem przebiegu 1976.10.24

KomentarzeKomentarze (0)