Położenie

Dzielnice
Mokotów
Osiedla
Stegny

Informacje

Dodaj treść

Portofino - niewielka miejscowość w regionie Liguria nad Morzem Tyrreńskim we Włoszech, będąca jednym z najbardziej ekskluzywnych kurortów.

Ciekawostki

W związku z tym, że w czasie budowy osiedla było ono najbardziej wysunięte na południe, ulicom nadano nazwy kojarzące się z ciepłymi krainami południowymi.

Stan obecny:
Nr 1,2,4,6,8,10: Bloki osiedla Stegny. Powstały w 1971-6 wg proj. Jadwigi Grębeckiej i Jana Szpakowicza. Miało tu zamieszkać ok. 30.000 osób. Domy miały być montowane z gotowych części produkowanych w miejscowej fabryce domów. Stanęło ok. 100 budynków. Wprawdzie nawet najmniejsze mieszkania mają jasne kuchnie i oddzielne WC i balkony lub loggie, ale ściany przemarzały. Obecnie elewacje ocieplono.
Nr 4: Przedszkole nr 300.
Nr 6: w tym domu mieszkał Krzysztof Marcin Chwalibóg (ur. 1940) - architekt, współautor II wariantu koncepcji rozwoju aglomeracji warszawskiej z 1973 roku, perspektywicznego planu zagospodarowania przestrzennego woj, warszawskiego z 1978 roku, planu ogólnego pasma płn. Warszawskiego Zespołu Miejskiego z 1979 roku.

 

Data nadania nazwy:

KomentarzeKomentarze (0)