Położenie

Dzielnice
Praga Południe
Osiedla
Grochów

Informacje

Dodaj treść

Podskarbi - dawna posada określająca pracownika zarządzającego skarbem państwa.

Ciekawostki

Powstała w latach `70 XIX w. na linii granicznej dóbr Grochów i Kamionek jako ul. Fortowa (zwana też Szosą Wojenną) z fortu Grochów w kierunku fortu Utrata. W 1916 zostawiono w nazwie tylko słowo Szosa, a po odzyskaniu niepodległości uzyskała dzisiejszą nazwę. W latach 1925-32 powstało tu na zamówienie Zarządu Miejskiego 6 bloków mieszkalnych, w których zakwaterowano bezdomnych i eksmitowanych. Około 1933 roku na skrzyżowaniu z ul. Grochowską rozpoczęło działalność dość duże targowisko, które w 1949 roku zostało zlikwidowane a na jego miejscu założono park - wówczas im. Hanki Sawickiej a dziś, zrewitalizowany, z pięknym placem zabaw, im. Obwodu Praga AK.

Stan obecny:
Nr 2: Centrum Promocji Kultury. Projekt Krzysztofa Popińskiego wygrał w konkursie z 2003 i w 2008 budynek otwarto. Przeniosło się tu CPK z Grochowskiej 274, gdzie działało od 1996. Organizuje się tu koncerty, zajęcia dla młodzieży, wystawy...
Nr 4: Kino 1 Maja. Powstało w 1949-50 wg proj. Mieczysława Pipreka. Obecnie supermarket MARCPOL.
Nr 6\8: Bloki Mieszkalne dla Bezdomnych. Zbudowane w 1925-32 dla Towarzystwa Osiedli Robotniczych. Wewnątrz długie, ciemne korytarze i pojedyncze pokoje wzdłuż. Wspólne łazienki i toalety. Do dziś zostały tabliczki z napisami „Wanna i „WC. W latach `50 mieścił się tu Komitet Dzielnicowy PZPR.
Nr 7 i 9: Domy kolonii Towarzystwa Osiedli Robotniczych. Powstał w 1938 wg proj. Mirosława Szabuniewicza i Natalii Hiszpańskiej. Mieszkania dla robotników mają po 30 i 37 m2, w większości pokój z kuchnią. Posiadają gaz i wodę. Między domami są łączniki na słupach, początkowo z pralniami i suszarniami, dziś przerobione na mieszkania. Mieszkania dostawali głównie pracownicy PZInż. z Terespolskiej, Pocisku z Mińskiej, czy Zakładów Optycznych z Grochowskiej. Zarząd dbał o to, żeby 90% lokali przyznawano właśnie robotnikom o dochodach nie przekraczających 250 zł miesięcznie.
Święte Drzewo. Jeden z mieszkańców, podobno w celu ochrony drzewa przed wycięciem, powiesił tu kapliczkę, kolejny dowiesił obrazek, potem następny i następny, aż teraz całe drzewo jest obwieszone wizerunkami świętych.
Nr 10: Stadion KS Orzeł. Powstał w 1928 dzięki staraniu działaczy i TPG. Zniszczony w czasie II wojny.
Nr 11: Tor Kolarski KS Orzeł. Zwany jest również Nowe Dynasy. Powstał w 1972 roku razem z hotelem i restauracją, 2 salami sportowymi, siłownią, sauną, gabinetami odnowy biologicznej oraz ambulatorium. Na torze ćwiczyli znakomici zawodnicy: Konrad Czajkowski (uczestnik IO w Sydney), Mirosław Jurek, Szymon Kornacki i Tomasz Zawistowski. Tor nazwano Nowe Dynasy i odbywały się tu prestiżowe imprezy kolarskie: Mistrzostwa Europy Juniorów (1974), Wielka Nagroda Polski oraz kilkakrotnie Mistrzostwa Polski. Obecnie obiekt jest zdewastowany i czeka na pieniądze na remont.
Nr 12\14: KS Orzeł Warszawa im. Józefa Piłsudskiego. Klub założony w 1922 przez młodych mieszkańców Grochowa: Mariana Sienkiewicza, Tadeusza Kowalewskiego, Jerzego Skrońskiego, Czesława Ogonowskiego i Romana Sielickiego. Początki to przede wszystkim ćwiczenia gimnastyczne, lekka atletyka i piłka nożna. Pierwsze treningi odbywały się nieopodal cmentarza cholerycznego, później przy ul. 11 Listopada i w parku Skaryszewskim. Budowę kompleksu rozpoczęto w 1928. W latach 30 było tu już boisko, korty i bieżnia. Rozwijają się dyscypliny: lekka atletyka, boks, kolarstwo, narciarstwo, pływanie, piłka nożna i zapasy. Przed wojną klub wydał wielu doskonałych zawodników: Władysław Koszewski (MP w zapasach), Wacław Goss (2m MP w boksie), pływak Nowicki (wielokrotny zwycięzca wyścigów na trasie Warszawa-Wilanów), Józef Milcz ( MP w maratonie), Józef Kowalski (wielokrotny reprezentant Polski w biegach długich). Osiągnięciami poszczycić się mogli również piłkarze należący do czołówki okręgu warszawskiego. Po wojnie, w czasie której zawodnicy klubu czynnie uczestniczyli i wielu z nich zginęło, klub podniósł się dopiero w 1957 dzięki prezesowi Zdzisławowi Stalkopfowi. Dodano sekcję rugby, gimnastyczną, łuczniczą, piłki ręcznej i brydża. W latach 80 prezes Andrzej Szyszko zmodernizował klub. Zaczęto współpracę z SP 55. Klub otrzymał Krzyż Rady m.st. Warszawy. W 2007 rozegrano tu Pedros Cup, mityng lekkoatletyczny z widownią ok. 10.000 widzów. Pula nagród wynosiła 100.000 $ za rekord świata, co przyciągnęło kilku znanych sportowców. Rekord nie padł.
Dyscypliny obecne: lekka atletyka, tenis ziemny.
Pawilon. Powstał w 1939 wg proj. Macieja Nowickiego i Zbigniewa Karpińskiego, obecnie opuszczony.
Stadion.  Nowy obiekt powstał pod koniec lat 50 XX w. W 2005 został  wyremontowany i dostosowany do wymogów obiektu II klasy IAAF  międzynarodowej.
Nr 25: II Oddział ZUS.
Bloki osiedla Grochów II. Powstawały pod koniec lat 40 XX w. wg proj. Jana Klewina i Zbigniewa Pawlaka.

 

Data nadania nazwy: rok 1919.

Komentarze




Komentarze (0)