Położenie

Dzielnice
Żoliborz
Osiedla
Stary Żoliborz

Informacje

Dodaj treść

Grunwald - nazwa dwóch wsi (woj. łódzkie, powiat zgierski, gmina Aleksandrów Łódzki i gminnej woj. warmińsko-mazurskim, powiat ostródzki) oraz osady położonej obok tej drugiej. To właśnie tam 15 VII 1410 rycerstwo polskie wspomagane litewskimi posiłkami rozgromiło wojska Zakonu Krzyżackiego. Nazwa upamiętnia tę właśnie bitwę.
Przed wojną taką nazwę nosiła dzisiejsza ul. Nauczycielska a do 1954.04.12 ul. Zalipie.

Ciekawostki

Wyznaczone niedługo przed wojną ogromne półkole o 6 promienistych ulicach wybiegających z placu: Kawalerii, Piechoty, Artylerii, Lotnictwa, Marynarki i Wojska Polskiego. Plac otaczała nieproporcjonalnie niska zabudowa.
 Stan obecny:
 Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej - Hallerczyków. Jest to dar Polonii amerykańskiej, stworzony przez Andrzeja Pityńskiego i odlany w Johnson Atelier w New Jersey. Cokół wykonał Betonstal S.A. Warszawa. Pomnik poświęcony jest żołnierzom Błękitnej Armii z lat 1917-9, powołanej na mocy dekretu prezydenta Francji Raymonda Poincare. Zaciągali się tam ochotnicy, Polacy służący w francuskim wojsku, byli więźniowie austro-węgierscy i niemieccy, uchodźcy do Ameryki i Brazylii. Dowódcą został Józef Haller. 70000 żołnierzy walczyło w Wogezach i Szampanii, później w Galicji i wojnie Polsko  Bolszewickiej. Sam pomnik jest w kolorze mundurów armii, ma mnóstwo Orzełków, a nawet nabrzmiałe żyły na koniach układają się w zarys polskich rzek. Jedynie cokół został wykonany niestarannie, bo odpadają płyty.
 Data nadania nazwy: 1926.09.27

KomentarzeKomentarze (0)