Pilica - nazwa trzech obiektów geograficznych w Polsce: rzeki w południowej i centralnej części kraju, będącej najdłuższym lewym dopływem Wisły (długości 319 km), miasta gminnego w woj. śląskim (powiat zawierciański) oraz wsi w woj. mazowieckim (powiat grójecki, gmina Warka).
Powstała w latach 20 XX w. na miejscu podmiejskich ogrodów pod nazwą Romantyczna.
Stan obecny:
Nr 8: Willa Gabrieli Górskiej.
Nr 11: Willa Eustachego Rudzińskiego. Właściciel pracował w Miejskim Zakładzie Aprowizacyjnym, w czasie okupacji był to zakład uznawany przez hitlerowców. Korzystając z tego Rudziński dawał schronienie Żydom. Wiesław, syn Eustachego został rozstrzelany za działalność konspiracyjną.
Nr 13: Willa Cels Fabianiego. Powstała dla słynnego w mieście adwokata.
Nr 14: Willa Karola Kowalskiego. Hurtownik wyrobów żelaznych.
Nr 16: Bliźniak. Powstał w latach 20. Jego właścicielem był Zygmunt Gardecki (1885-1942) - działacz PPS, poseł IV kadencji Sejmu II RP.
Nr 17: Willa Drzewieckiego. Powstała w latach 30 XX w. dla producenta filmowego Drzewieckiego.
Nr 18: Bliźniak. Powstał w latach ‘20
Nr 22: Willa Filińskich.
Nr 24: Willa Freyera.
Nr 26: Willa Czapskich.
Nr 30: Willa Lipszyców.
Nr 32: Willa Sujkowskich.
Nr 44: W tym domu urodziła się i wychowała Monika Droste (1958-1998) - wybitna rzeźbiarka belgijska, której prace ozdabiają place w Brukseli a w swoich zbiorach mają je muzea w Belgii i Francji.
Nr 46a: w tym domu mieszkali Xymena Zaniewska (ur. 1924) i Mariusz Chwedczuk (ur. 1933) - para znakomitych scenografów filmowych i telewizyjnych.
Data nadania nazwy: