Położenie

Dzielnice
Wola
Osiedla
Koło

Informacje

Dodaj treść

Ożarów - miasto gminne w woj. świętokrzyskim (powiat opatowski) a także nazwa trzech wsi (woj. lubelskie, powiat lubelski, gmina Jastków; woj. łódzkie, powiat wieluński, gmina Mokrsko oraz woj. mazowieckie, powiat warszawski zachodni, gmina Ożarów Mazowiecki). Ożarów Mazowiecki  miasto gminne w woj. mazowieckim (powiat warszawski zachodni), w którym 3 X 1944 podpisano kapitulację Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego. Prawa miejskie uzyskało dopiero w 1967 roku.

Ciekawostki

Powstała na początku XX w. jako ul. Obozowa Średnia. W latach 30, podczas budowy osiedla Towarzystwa Osiedli Robotniczych i Banku Gospodarstwa Krajowego zabudowana i istniała pod nazwą Sejmowa. Przed wojną jednak zmieniono jej nazwę na dzisiejszą. W czasie powstania zainstalowano tu zgrupowanie por. „Gromady, które jednak przed rozpoczęciem godziny W zostało kompletnie rozbite przez czołgi i artylerie niemiecką.

Stan obecny:
Bloki osiedla Koło-Wschód WSM. Powstały w 1950-6 wg proj. Heleny i Szymona Syrkusów. Według ówczesnych norm, mieszkanie M3 miało 37m2. Bloki wykonano z gruzobetonu, który przepuszczał wodę i nie trzymał ciepła. W 1948 osiedle odwiedził Pablo Picasso i narysował w jednym z mieszkań swą Syrenkę, którą właściciele mieszkania, zmęczeni rozgłosem, zamalowali w 1953. Między Prymasa Tysiąclecia a Deotymy.
Bloki osiedla Koło-Zachód. Powstały w 1955-9 wg proj. Jerzego Paciorkowskiego.

 


Data nadania nazwy:

KomentarzeKomentarze (0)