Położenie

Dzielnice
Praga Południe
Osiedla
Grochów

Informacje

Dodaj treść

Ostra Brama - brama miejska w Wilnie, wybudowana w latach 1503-1514 w stylu gotyckim. Od strony wewnętrznej bramy znajduje się kaplica Ostrobramska a w niej obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej.

Geneza nazwy ulicy związana jest z mieszkańcami tych terenów osiadłymi po likwidacji Fortu XI (tzw. Fortu Grochów) na początku lat `20 XX w. Byli to głównie wojskowi pochodzący z Wilna, którzy nazwali wytyczone tu ulice od miejsc związanych z ich miastem (np. ul. Perkuna od wspartego na kamieniu posągu bóstwa stojącego wśród ogromnych dębów rosnących nieopodal Znicza na tzw Świętym Placu).

Ciekawostki

Arteria projektowana w latach 20 XX w. po zlikwidowaniu Fortu XI, powstała przed II wojną. Jeszcze w latach ’50 jeździł tędy tylko autobus 135.

Stan obecny:

~ Fort XI Grochów. Mieścił się na miejscu zakładów RAWAR (Poligonowa 30). Był to fort Twierdzy Warszawa, powstały w 1890. Był to niesymetryczny fort dwuwałowy z trzema schronami. Otaczała go fosa. Posiadał kontakt optyczny z Fortem Augustówka. Jednym z budowniczych fortu był gen. Olimp Starynkiewicz (brat prezydenta, zarozumiały, arogancki głupiec). Po rozkazie o kasacji w 1909 fort wysadzono w powietrze i zasypano. W 1930 zniknął z powierzchni ziemi po wybudowaniu ulicy Ostrobramskiej; resztki gruzów posłużyły do budowy kościoła na pl. Szembeka i nasypu al. Waszyngtona.

Nr 75: Przemysłowe Centrum Optyki. Przemysłowe Centrum Optyki powstało w 1976 roku pod nazwą „Przemysłowe Centrum Optyki w budowie”. W roku 1994 zostało przekształcone w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa „Przemysłowe Centrum Optyki Spółka Akcyjna”. W 2002 r. Minister Skarbu Państwa dokonał przeniesienia własności 80% kapitału akcyjnego Spółki na rzecz Bumar Sp. z o.o. PCO S.A. od początku swojego istnienia posiada status przedsiębiorstwa obronnego i realizuje zadania obronne dla potrzeb obrony i bezpieczeństwa państwa jako jedyny polski producent wyrobów optoelektronicznych. W 2008 roku działalność PCO S.A. została przeniesiona do nowopowstałej siedziby przy ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego 28 w Warszawie a w 2010 roku stare budynki zostały wyburzone.

Bloki Nowe Ogrody (Osiedle Młoda Praga). Powstały w latach 2008-12 wg proj. Krystyny i Krzysztofa Tryboń, Ewy Wieruckiej-Lipki, Jakuba Szatkowskiego, Pawła Zawadzkiego, Rafała Godlewskiego, Joanny Nikiciuk i Anny Pietrzak. Przeznaczone na 2061 mieszkań.

Nr 75a: Kino Cinema City.

Nr 75c: Centrum Handlowe Promenada. Pierwszą część tego centrum handlowego otwarto w grudniu 1996 roku. Mieściło się tam "tylko" kilka firm. W 1999 roku otwarto część kolejną: kino, kręgielnię i kolejne sklepy. Następne, ostatnie na razie, powiększenie kompleksu miało miejsce sześć lat później. Bardziej znane firmy, jakie sie tu mieszczą ze swymi sklepami i punktami to: Villeroy & Bosch, Almi Decor, delikatesy Alma z tysiącami produktów sprowadzanych z całego świata, Electro World, łyżwiarnia, Cinema City, restauracje i setki innych. Parking podziemny ma miejsca na 2000 wozów, a obok centrum 1300. Jest to jeden z największych kompleksów handlowych w stolicy.

Nr 78,80,82,84,86: Bloki osiedla Ostrobramska. Powstały w latach 1976-9 wg proj. Adama Stefanowskiego. Osiedle ma 45 hektarów i stoją na nim bloki 10-, 12- i 15-piętrowe dla 13.000 osób.

Nr 90: Prowincjalat Zgromadzenia Słowa Bożego Ojców Werbistów.
Ekonomat Zgromadzenia Słowa Bożego Ojców Werbistów.
Fundacja Katolików Wietnamskich w Polsce pod wezwaniem błogosławionego Andrzeja Phu Yen.

Nr 98: Ośrodek Migranta Fu Shenfu.
Verbinum - Wydawnictwo Księży Werbistów.
Redakcja czasopisma "Misjonarz".


róg ul. Międzyborskiej: krzyż przydrożny.

Bloki osiedla Przyczółek Grochowski. Powstały w latach 1968-74 wg proj. Zofii i Oskara Hansenów.

Nr 109: Centralna Biblioteka Wojskowa.
Fragmenty rzeźb. Przeniesione tu po wojnie z gruzów zniszczonego w 1944 roku gmachu Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Zdjęcia

Dodaj zdjęcie

Komentarze




Komentarze (0)