Położenie

Dzielnice
Targówek
Osiedla
Targówek Mieszkaniowy

Informacje

Dodaj treść

Są dwie postaci o tym imieniu.
Michał Ossowski (1743-po 1797) - polityk, ekonomista, organizator polskiej bankowości i przemysłu. Do 1772 roku był jezuitą, po kasacie zakonu nie założył już sutanny. Podczas Sejmu Wielkiego należał do deputacji układającej projekt ekonomiki kraju. Należał do Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej, aktywnie biorąc udział przy jej tworzeniu. Z tego okresu pochodzą jego dzieła  "O pomnożeniu dochodów publicznych..." oraz "O urządzeniu starostw...."

Michał Ossowski (1863-1886) - czeladnik szewski, działacz ruchu robotniczego. Był członkiem I Proletariatu, wyznaczono go do dokonania zamachu na prowokatora carskiego M. Skrzypczyńskiego. Ossowski wykonał zadanie 5 sierpnia 1884 roku, po czym uciekł i schronił się w Łodzi. Tam jednak został schwytany i osadzony w warszawskiej Cytadeli. 28 stycznia 1886 roku stracony na mocy kary śmierci.
Upamiętnienia:
Brama Straceń Cytadeli Warszawskiej - wymieniony na granitowej tablicy (odsłonięcie - 1 IX 1952).
ul. Zakroczymska róg ul. Konwiktorskiej - tablica na głazie pamiątkowym.

 

Ciekawostki

Stan obecny:
Bloki osiedla Targówek. Powstały w drugiej poł. lat 70 XX w. wg proj. Małgorzaty Handzelewicz i Zbigniewa Wacławka. Na pocz. lat 70 ogłoszono konkurs na osiedle współgrające ze starą zabudową: najlepiej wypadł projekt małżeństwa Wacławka i Handzelewicz. Bloki mają różną ilość pięter i są zróżnicowane.

 

Data nadania nazwy: 1975.11.24

Komentarze



Komentarze (0)