Położenie

Dzielnice
Ochota
Osiedla
Rakowiec

Informacje

Dodaj treść

Marian Nowicki (1893-1960) - działacz spółdzielczy i socjalistyczny. Członek Związku Młodzieży Postępowo Niepodległościowej oraz Polskiej Partii Socjalistycznej. Pracował w Moskwie – w Archiwum Rewolucji i Komitecie PPS. Uczestnik II powstania śląskiego. Autor programu rolnego PPS i redaktor Chłopskiej Prawdy. Prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, współorganizował Pierwszy Polski Kongres Mieszkaniowy. Podczas powstania warszawskiego ratował mienie stołecznych instytucji spółdzielczych. Po wojnie wybrany na posła Sejmu Ustawodawczego. Pełnił też funkcje: prezesa Centralnego Zarządu Budownictwa Miast i Osiedli Zakładu Osiedli Robotniczych, prezesa Zarządu Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego i przewodniczącego Związku Spółdzielni Mieszkaniowych.

Ciekawostki

Na zdjęciu jest fragment podjazdu z garaży do ul. Trojdena. W ulicy Nowickiego najciekawsze jest to, że nie jest ulicą, bo żaden jej fragment nie jest przejezdny! Jest to chodnik, główny deptak Rakowca. (dzięki dla a_ha)

Stan obecny:
 
 Bloki osiedla Rakowiec. Powstawały między 1958 a końcem lat 70 XX w. wg proj. Zofii i Oskara Hansenów, Zasława Malickiego i Mariana Szymanowskiego. Na południe od Dickensa.
 
 Data nadania nazwy: 1962.12.21

KomentarzeKomentarze (0)